İş Stresini Galibiyete Dönüştürün
Nörolojik Sorunlar

İş Stresini Galibiyete Dönüştürün

Çağdaş yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline gelen stres; yoğun iş temposu, trafikte geçen uzun saatler, aile hayatındaki gerginlik ve kumpassız beslenme gibi sebeplerle yaşamımızı daha da güçleştiriyor. Uzman Dr. Mehmet Yavuz, özellikle iş yaşamında hakimiyet altına alamadığımız stresle baş etkenin, daha da ehemmiyetlisi bu negatifliği galibiyete dönüştürmenin yollarını anlattı.

“Fazla mesullük altında olmak, mesleksel kaygılar dinlemek, iş tatminsizliği, çalışılan takımda geçimsizlik, özel yaşamla alakalı kumpassızlıklar ya da sağlık problemleri; rekabetin süratle çoğaldığı, ekonomik şartların ağırlaştığı günümüzde stres oluşturan emin başlı etmenlerden” diyen Dr. Mehmet Yavuz stresi galibiyete dönüştürmenin tüyolarını verdi.

Stres Bulgularına Dikkat!

İşe odaklanmada güçlük yaşanması, uyku bozukluğu, gelecek üzerine evhamların çoğalması, dükkanında müzakere, hiddet ve asabilik dalgaları, dayanışma beceriksizliği, hakimiyetsiz çalışma, hiç önem verilmeyen sağlık meselelerine birden yoğunlaşmak gibi gidişatların stresin en ehemmiyetli bulguları olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Yavuz, iş stresinin riskli ve negatif neticeler doğurabileceğini söyledi.

Kadın ve Erkekler Değişik Tepkiler Veriyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, yapılan araştırmalar neticeyi kadın ve erkeklerin stres tepkilerinde apaçık farklar olduğu ve bu farkların çocukluk döneminde çok daha sarih kollandığını belirtiyor.

Erkeklerin iş stresinden kaynaklanan meselelerde saldırganlık gösterdikleri, buna karşılık kadınların ise evhamlı hareket ettikleri muhtelif araştırmalar ile tespit edilmiş gidişatlar. Kadınların strese karşı psikolojik, erkeklerin ise fizyolojik tepkilerinin yoğun olduğunu vurgulayan Dr. Yavuz, bu nedenle erkeklerin kadınlara oranla daha az ruhsal bozukluk ve bunalım yaşadığını ancak fizyolojik tepkilerden dolayı ömürlerinin kadınlara oranla daha az olduğunu dile getiriyor.

Dr. Yavuz; çalışan kadınların bunalım ve panik hamle gibi rahatsızlıklara tutulma tehlikesinin konut hanımlarına oranla 5 kat fazla olduğunu, işverenlerin kadın çalışanlarına karşı rastgele bir imtiyaz sezdirmeden bu duyarlı neticeyi düşünerek hareket etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Stresi Galibiyete Dönüştürmek Elinizde!

Stresle baş etkenin ve hatta galibiyete dönüştürmenin elimizde olduğunu belirten Dr. Yavuz, şu önerilerde bulundu;

* Stresi yenmek için evvel hafiflemeyi bilin ve fiziksel egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Stresli olduğunuz zaman sırt ve boyun bölgenizdeki gergin adaleler baş sızısına neden olabilir veya baş sızısına eşlik edebilir.

* Yapacağınız işleri ehemmiyet sırasına göre derecelendirin ve en ehemmiyetli işten başlangıç yapın. Önünüzde çok ehemmiyetli bir iş varken, değişiklerini yapmak hem daha fazla stres oluşturur hem de kusur ihtimalinizi çoğaldırır.

* Buluşmalarınız arasında zaman vazgeçin, iki buluşma arasında ekstra bir iş için emin bir zaman dilimi ayırın. Bu uygulama sayesinde bir buluşmanız umduğunuzdan uzun sürerse, stres altına girmeyeceksiniz.

* Stresli işlerin organizasyonunu bir araya sıkıştırmayın. Misalin işte yoğunsanız o gün dostlarınızı konutunuza davet etmeyin.

* Yapabileceğinizden daha aşırısını söz vermeyin. “Hayır” demeyi bilin.

* Gereksinim dinlediğinizde ailenizden ve dostlarınızdan destek isteyin. İyi bildiğiniz bir mevzu dahi olsa şeflerinizle ya da dostlarınızla istişare edin. Bu vaziyet gözden kaçırdığınız bir hususu usunuza getirebilir ve daha emin ve tehlikesiz hareket etmenizi sağlar. Unutmayınız ki, işverenler işini çok iyi bildiğini düşünüp, danışmayanları değil, işe çok hâkim olmasa dahi aralıksız görüş alan personelleri seçim ederler.

* Konutta bahçe veya konut işleri ile uğraşın. Kısa bir yürüyüş dahi stresle baş etmenizde oldukça destekçi olacaktır. Daha faal olmak için neler yapabileceğinizin listesini yapın. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni şeyler ilave edin. Beğendiğiniz işlerle uğraşmaya özen gösterin.

Dr. Mehmet Yavuz

Nöroloji Uzmanı