İçki: Meme Kanserinin En Ehemmiyetli Nedeni!
Kanser

İçki: Meme Kanserinin En Ehemmiyetli Nedeni!

İngilterede yapılan bir araştırma, kadınların büyük kısmının, fazla içki kullanımının artırdığı en ehemmiyetli tehlikelerden birinden haberdar olmadıklarını ortaya koydu.

Takribî 2 bin erkek ve kadın arasında yapılan araştırma neticelerine göre, katılımcıların büyük kısmı fazla içki harcamanın karaciğer hastalıklarına ve karaciğer kanserine neden olduğunu öğreniyor ancak bunların çok azı içkinin meme kanseri tehlikesini artırdığından haberdar.

Takribî 4 milyon kadının nasihat edilen limitlerin üstünde içki kullandığı öğrenilen İngiltere nin Sağlık Bakanı Dawn Primarolo, araştırma neticelerinin “şoke edici” olduğunu söyledi.

Meme kanseri için irsiyet, obezite gibi değişik tehlike etkenleri olsa da içki kullanımının da meme kanseri tehlikesini artırdığı net şekilde ortaya konulmuş durumda.

Araştırmaya göre, kadınların yüzde 82 si içki ile meme kanseri arasındaki iletişimi öğrenmiyor. Kadınların yüzde 95 inin ise içkinin karaciğer hastalıklarına neden olduğunu bildiği, yüzde 71 inin de karaciğer kanseri tehlikesinden haberdar oldukları belirlendi.

Meme kanseriyle gayret eden “Breakthrough Breast Cancer” kuruluşundan Dr. Sarah Cant, meme kanseri tehlikesini artıran bir hayli etmen olduğunu ancak alkol ölçüsünü sınırlamanın, bu tehlikelerden birini eksilteceğini söyledi.

Cant, “içki alışkanlıklarını değiştirmek için hiçbir zaman çok geç olmadığını” kaydoldu.