Genel Sağlık

Hoşluğun yapıtaşları

.

.jpg

Hoşluk; sıhhatli bir cilt, parıldayan saçlar ve ışıltılı bir tebessümmeden oluşuyor.

Pırıl pırıl bir cilt için

Antioksidanlar cildinizi UV ışınlarının hasarlı tesirlerinden korur ve cilt kanserini önlemeye dayanakçı olur. Yüksek antioksidan kapsayan besinlerden bazıları; yeşil çay, narenciye, kakao, yabanmersini, mor erik ve ıspanak gibi yapraklı sebzelerdir.

Özelliikle yazın şunu unutmayın: Şayet susadıysanız, deriniz de susamıştır! Her gün su içmek kaçınılmaz bir zorunlulukken, meyve ve sebze suları da hidrasyon gereksiniminizi karşılamak için önemlidir.

2064.jpg

Selenyum bedeninizin antioksidan özellikler kapsayan bir protein yaratması için lüzumludur. Müzakeresiz en iyi selenyum kaynağı ise Brezilya cevizidir. Ama şayet onu bulamıyorsanız, balık, hindi, buğdaylı makarna, ve kahverengi pirinç de selenyum içerir.

Omega 3 hücrelerinizi zehirli maddelerden temizletmek ve ıslatmak için lüzumlu olan çeperleri korur. Hint keneviri, keten, somon, ceviz, sardalya ve Chia isimli bir Meksika nebatının tohumları Omega 3 kaynağıdır.

2065.jpg

Yanılgısız bir tebessüm için

Ekmek ve kraker gibi çiğnenen karbonhidratlar dişetlerinin altına sıkışır ve bakteri imaline eğilim verir. Yemek ve atıştırmalıklarınızla beraber su içmeyi umursamama etmeyin ki bu yemek parçacıklardan büyük miktarda kullanın.

Siyah ve yeşil çayda bulunana polifenoller diş plaklarını önler ve diş çürüklerinin oluşmasını maniler. Yabanmersini diş ve dişetlerine yapışacak bakterileri önlerler ama yabanmersini suyunuzun ekstra şekerle desteklenmediğine emin olun.

2066.jpg

Natürel ışıltılı saçlar için

A ve C vitaminleri bedeninizin sebum üretmesine dayanakçı olur. Bu madde saç kökleri için natürel bir arıtıcıdır. Ispanak, brokoli ve pazı her iki vitamin için de harika kaynaklardır.

Saçlarınız gelişmek için proteinlere de lüzum dinler. Fasulye, mercimek ve öbür baklagiller protein, demir ve çinko için harika kaynaklardır.

2067.jpg