HOŞ YAT UZUN YAŞA
Uyku Sorunları

HOŞ YAT UZUN YAŞA

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamalarının nedenlerinden birisinin iyi yatmaları olduğu ileri sürüldü. Amerikalı analistlere göre, kadınlar uzun ömürlerini daha iyi yatmaya borçlu. Öyle ki kadınlar klasik şartlarda erkeklerden iki kat daha fazla ve nitelikli uyuyabiliyor…

Yetersiz uyku ve uyku bozukluğunun tesirleri mevzusunda araştırmalar yapan Amerika Birleşik Devletleri Milli Sağlık Enstitüsü, 20 li yaşlarda 25 kadın ve erkek kobay üzerinde analiz yaptı. Bir hafta müddetle geceleri 2 saat az yattırılan kobaylardan sadece erkeklerde diyabet ve obeziteye yol açan TNF maddesinde çoğalış görüldü. “Chemistry and Industry” isimli mecmuanın bilgilerine göre, kadınlar her gece 70 dakika derin uykuya geçiyor. Erkeklerde ise bu müddet 40 dakika.

Hasarlı salgılar artıyor

Uyku bozukluğu veya az geçime hormon balansını bozarak bedende hasarlı kimyevi salgıların çoğalmasına yol açıyor. Pennsylvania Üniversitesi nden Dr. Alexadros Vgontzas, kadınların iyi geçime maharetini evrimsel süreç içinde geliştirdiğini belirtti. Bebeklerin geceleri sık sık uyanıp annenin uykusunu ayrılması üzerine basitçe derin uykuya geçme hüneri geliştiren kadınlar böylece bedenlerinde hasarlı madde üretilmesini de önlüyorlar.