Hindi etinin verimleri neler kalp sağlığına gözetiyor!
Sağlık Yazıları

Hindi etinin verimleri neler kalp sağlığına gözetiyor!

Yılbaşı sofralarının bırakılmaz besini hindi eti enerji kaynağı, protein, vitamin ve minerallerden zengin yapısıyla bedene oldukça yararlı bir yiyecek. Hindi eti, bedende mutluluk hormonu salgılayıp, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Üstelik düşük yağ oranıyla kalbe arkadaş. İşte hindi etinin öğrenmediğiniz verimleri!

Mutluluk hormonu salgılıyor, bağışıklığı güçlendiriyor

Triptofan beden tarafından üretilemeyen ve yalnızca yiyeceklerden alınabilen bir aminoasittir. Triptofan bedenin gereksinimi olan serotonini üretir ve bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. 

Kalbi koruyor

Hindi eti düşük yağ oranıyla kalbi gözeten bir yiyecektir. Hindi etinde bulunan yağ kırmızı etin neredeyse yarısı kadar. Hindi eti bütün bir demir, çinko, potasyum ve fosfor ambarıdır. 

Kolesterolü düşürüyor

Kumpaslı hindi eti tüketimi kolesterolü düşürmeye destekçi bir yiyecektir. Hindi etinin glisemik indeksi düşüktür ve insülin seviyesini sabit yakalamaya bereket. İkisi de bedenin enerji imali için zorunlu olan B6 ve niasin vitaminlerini kapsar. 

İhtiyarlamayı geciktirir

İyi bir antioksidan kaynağı olan hindi bu özelliğiyle yşlanmayı geciktiren yiyecekler arasındadır. 

Protein kaynağı

Çok iyi bir protein kaynağı olan hindi eti sağladığı yüksek proteini düşük yağ oranıyla vererek sıhhati gözetmeye destekçi olur.