HEMOROİDDEN NASIL KORUNULUR ?
Mide ve Bağırsaklar

HEMOROİDDEN NASIL KORUNULUR ?

Hemoroid oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Makat bölgesinde 3 ana toplardamar ağı mevcuttur. Biri solda, ikisi sağdadır. Bunlara toplardamar yastıkları denir. Kabızlık sebebi ile bunlar genişler ve iç hemoroidleri oluşturur. Zamanla bunlar makat dışını çekilir ve dışkılama esnasında dışarı sarkarlar.

Kanama, ağrı, akıntı gibi şikayete neden olan hemoroid hastalığı erken aşamada ise operasyona gerek kalmadan lazer, bant ligasyon ve ilaç enjeksiyonu ile rehabilitasyon edilir. İleri aşamadaki hastalar için tek rehabilitasyon alternatifi operasyondur. Hemoroid hastalığı sıklıkla kabızlık, kiloluluk ve hamilelik gibi karın içi tazyikinin çoğaldığı gidişatlarda ortaya çıkar. Kansere dönüşmez, ancak hemoroid hastalığından korunmak için yapılan uygulamalar kabızlığı ortadan kaldırdığı için fissür ve bağırsak kanseri tehlikesini de eksiltir.

11 Altın kural

Şahsi tuvalet pakliğine dikkat edilmeli, muhtemelse tuvalet kağıdı yerine daha yumuşak olan ıslak mendil veya havlu kullanılmalı.

Fazla kilo almaktan, sigara, içki, acı biber ve baharatlı besinlerden kaçınılmalı.

Kumpaslı olarak egzersiz yapılmalı.

Lif doğrultusundan zengin gıdalarla meyve, sebze, kepekli ekmek balanslı beslenilmeli, öğün sıçramamalı ve kesinlikle kahvaltı yapılmalı.

Bol su içilmeli gün içinde 8 kadeh.

Oturarak çalışılıyorsa her saat başı en az 10 dakika ayağa kalkmalı, ayakta çalışılıyorsa 10 dakika oturulmalı.

Günde en az bir kez ve kumpaslı olarak tuvalete gitmeli misalin kahvaltıdan 10-15 dakika sonra.

Uzun vakit dışkı yumuşatıcı laksatif kullanmaktan sakınılmalı.

Tuvalette fazla ıkınmaktan ve zorlanmaktan sakınılmalı, gazete, mecmua okuyacak kadar kalınmamalı, gün içinde tuvalet gereksinimi geçiştirilmemeli.

Sıcak yerlerden sauna, hamam sakınılmalı.

Dar elbiseler giymekten sakınılmalı.