Hekimler Hoşluğun Değişik Bir Usulünü Açıklıyor
Grip - Soğuk Algınlığı

Hekimler Hoşluğun Değişik Bir Usulünü Açıklıyor

Dudaklara azıcık puding, alın bölgesine yumurtanın be­yazı ve saçlara domates. Yevmiye yaşamımızda bırakamadığımız tüm bu yiyecekler aynı zamanda birer hoşluk iksiri olduğunu biliyor musunuz? Şayet hoşluğunuza düşkünseniz ve cilt bakımınızı önemsiyorsanız, o zaman tek yapmanız gereken buz­dolabını açmak ve bu defa gıdaları hoşluğunuz için kullanmak.
Bugüne dek buzdolabınıza başka bir gözle bakmayı sınadınız mı? Misalin, bir hoşluk kaynağı olarak… En azından bu yazıyı okuduktan sonra öyle bakmayı sınayabilirsiniz. Size önereceğim bazı bakımlarla bundan böyle gıdaların yalnızca bes­lenme emeliyle kullanılmadıklarına da tanık olacaksınız. Ve sa­latalığı serinletici bir surat maskesi, muzu saç ve ananas suyunu tırnak teninizi yumuşatan bir bakım olarak hayal edebileceksiniz. Ya Kleopatra ’nın süt banyosuna ne demeli? Ayrıca güneş yanıkları için de size birkaç teklifim olacak. O zaman haydi buz­dolabının başına…
 

Cilt bakımı için bal ve yumurta akı maskesi: 

Bu maske için lüzumunuz olan malzemeler; 3 yemek kaşığı bal, 1 yumurta akı ve bir ölçü buğday unu.

Hazırlanışı:

Yumurta akım kar gibi olana dek çırpın ve içi­ne balı ilave edin. Şayet elde ettiğiniz karışım fazla sıvıysa azıcık ısıtın. Daha sonra bu karışıma yoğun bir püre kıva­mı oluşana dek un ilave edin.En iyisi maskeyi suratınıza bir fırça takviyesiyle sürmek. Tesirini göstermesi için 30 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulaym.

Yoğurt maskesi :

Yoğurttan hazırlayacağınız maske cildinizin taze ve pak bir görünüm kazanmasına takviyeci olacaktır.

Hazırlanışı:

2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın, suratınıza sürün ve 20 da­kika tesir etmesini bekleyin. Daha sonra suratınızı 1 litre suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla yıkayın.

Siyah noktalara bal:

3 kaşık bala 2 kaşık yoğurt ve yulaf unu

Hazırlanışı:

Malzemeleri birbiriyle karıştırın. Elde ettiği­niz karışım suratınızda peeling vazifeyi görecektir. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici bir tesiri de bulu­nuyor.

Surat arınıcı yerine süt:

Bileşimindeki magnezyum ciltte­ki fazla yağı nötralize etme eforuna sahip.

Lifting tesirli yumurta akı:

Yumurtanın akını suratınıza sürün ve 10 dakika bekleyin. Yumurta akı kururken sertleşip büzüşür. Böylece suratınızdaki ince buruşukluklar da düzleşir. Ama yüzde­ki minik yaralanmalara dikkat! Ham yumurta akında bulunan salmonelle bakterisi enfeksiyonlara yol açabilir.

Kuru ciltlere mayonez: 

Mayonezi suratınıza sürün, nemli sı­cak bir bezi üzerine örtün ve 30 dakika tesir etmesini bekleyin.

Saçlar içinMayonez-Avokado kürü:

Azıcık yağlı bir karışım elde edecek­siniz. Mayonez ve avokadodan elde edeceğiniz saç kürü için ya­rım kase mayonez ve yarım kase ezilmiş avokado meyvesine ih­tiyacınız var.

Hazırlanışı:

Elinizdeki malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra sıcak suyla nemlendirdiğiniz saçlarınıza ve saç teninize mayonez avokado karışımını iyice yedirin. Saçlarınıza bir duş başlığı takarak 20 dakika tesir etmesini bekleyin. Ar­dından saçlarınızı her zaman yaptığınız gibi şampuanla­yım Şayet yağlı saçlara sahipseniz karışıma 1 -2 çay kaşığı limon suyu ilave edebilirsiniz. Saçlarınız kuru ise 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz.

Muz kürü:

Saçlarınızda ballı muzlu bakıma ne dersiniz? Muzlu saç bakımı için bir muzu püre haline getirin ve 1 yemek kaşığı balı içine ilave edin.

Hazırlanışı:

Muz ve bal karışımını kremsi bir yapı elde edene dek karıştırın. Daha sonra saçlarınızı sıcak suyla ıs­latın ve karışımı saçlarınıza ve saç teninize iyice yedirin.Bir plastik folyoyla saçlarınızı toplayın ve havluyla sarın. Isı bu kürün saçlara daha derin bir biçimde tesir etmesini sağlayacaktır. 20 dakika sonunda saçlarınızı iyice durula­ym ve her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Kür son unda saçlarınızın dolgunlaştığmı ve sıhhatli bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Avokado kürü:

Bir avokadonun etli kısmını çatal takviyesiyle iyice ezin. Elde ettiğiniz yoğunluğu yıkanmış saçlarınıza sürün ve 10 dakika tesir etmesini bekleyin. Avokadonun bileşimindeki E vitamini ve yüksek yağ içeriği saçlarınıza parlaklık kazandıracaktır.

Sertleştirici yerine bira:

Yarım kadeh şampanyayı yeniden ya­rım kadeh birayla karıştırın. Yıkanmış saçları birkez daha bu akışkan karışımla çalkalayın ve havluyla sarın. Daha sonra her za­manki gibi fönle kurutun ve biçim verin.

Saç kremi yerine süt:

Sütteki yağ ve albümin saçlara özellik­le yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü boş bir şampuan şişesi­ne dökün. Yıkanmış nemli saçlara uygulayın ve 15 dakika tesir etmesini sağlayın. Ardından soğuk suyla durulaym Sıcak suyla duruladığınızda süt ekşir

Parlaklık için limon:

Limondaki natürel asit, bakım mahsulleri­nin kalıntılarına temizletir ve saçların parlamasını sağlar. Bir li­monun suyunu sıkın, suyla inceltin ve nemli saçlara uygulayın. 10 dakika sonra saçlarınızı durulaym.

Saçları açmak için kahve:

Kahve ve kırmızı yaban mersini suyunun özellikle kızıl saçların rengini açıcı tesiri vardır. Saçla­rınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak uygulayın. Kahve­rengi saçlarda yarım litre kahve kullanın, saçlarınız sarı ise ka­rışıma 6 adet limonun suyu ve bir çorba kaşığı votka ilave edin.

Kokulara karşı domates:

Saçlarınıza sinmiş güzel olmayan ko­kular anında yok olur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir fincan domates suyuna ilave ettiğiniz iki çay kaşığı suyla yıkayın.

Beden içinBal-Süt banyosu:

Kleopatra gibi banyo yapmak! Bunun için lüzumunuz olanlar yalnızca 1 kase bal, 1 litre süt ve 500 gr. sofra tuzu.

Hazırlanışı:

Sütü azıcık ısıtın ve balı içinde eritin. Daha sonra sofra tuzunu boş küvete boşaltın ve küveti sıcak suyla doldurun. Bal-süt karışımını banyo suyuna ilave edin. 20 dakika süresince bu özel banyonun neşesine varın.

Baharat,Portakal ve Süt Banyosu:

Müthiş kokulu bir ban­yo için 2 kase süt tozu, 1 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabu­ğu parçaları, 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta ve 1 çay kaşığı bi­beriye.

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırarak bir şişenin içi­ne boşaltın Elde ettiğiniz bu karışımla bütün 4 defa banyo yapabilirsiniz. Her banyo için 1/2 kase karışımı küvette­ki sıcak suya ilave edin. Banyoda kaldığınız 20 dakika bo­yunca derin soluklar alın.

Portakal ve papatya:

3 poşet papatya çayını küvet musluğu­nun altına tutun, 1 adet atanmış portakalı ya da mandalina dilimlere ayırın ve küvetin içine atın. Suyun akmasıyla ortaya gevşetici aromalar da çıkar. C vitamininin ise enfeksiyon ön­leyici tesiri vardır.

Kızartma yağırım yumuşaticı tesiri:

Sertleşmiş dirsek teni­ne, nebatsal yağı iyice yedirin. Bir çift çorabın uçlarım keserek topuk kısımları dirseklere gelecek biçimde kollarınıza geçirin. Bir gece süresince tesir etmesini bekleyin. Peeling yerine tuz ve yağ: Ağda kıvamında bir yoğunluk olu­nama dek tuz ve akışkan yağı karıştırın. Bir süngeri karışıma daldırın ve bedeninizi ovun.

Hoş bir dekolte için salatalık:

1 adet salatalığı rendeleyin, d ekolte kısmına ve göğüslerinize sürün. Nemli ve sıcak bir hav­luyu üzerine koyun ve 20 dakika bekletin. Rendelenmiş salata­lıkları havluyla arının ama durulamaym. Cildi yatıştırır ve yeterince ıslamasını sağlar.

Cilt tahrişlerinde sirke ve şarap:

1 fincan beyaz ya da kırmızı şarabı banyo suyuna dökün. Bu, pH bedelini ve cildin asit taba­adalesini yine dengeleyecektir. Ekşimiş şarap da aynı vazifeyi görür. Kapalı bir kapta birkaç gün beklettiğiniz maydanoz ve sı­cak sirke karışımının ise kokuyu izle tesiri vardır.

El ve ayaklar içinTırnak teni yumuşatıcısı:

Yumuşak tırnak teni için 2 çay kaşığı ananas suyu ve 1 yumurta sarısı bu oran yalnızca eller ve­ya yalnızca ayaklar için yeterlidir

Hazırlanışı:

İkisini birbiriyle iyice karıştırın ve tırnak ten­si üzerine sürerek 5 dakika süresince tesir etmesini bekle­yin. Daha sonra tırnak teninizi tahta bir manikür çubu-ğuyla tırnak yatağı istikametine doğru ittirin.

Kirlere karşı limon:

Bir limonun suyunu suyla inceltin ve bir kaba boşaltın. Parmak uçlarınızı takribî 5 dakika süresince içinde bekletin. Sarı kirlerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Törpü yerine kibrit kolisi:

Kibrit paketinin kibriti yaktığı­nız kısmı acil tırnak kırılmalarında size törpü vazifeyi görecektir.

Kür yerine yulaf ezmesi:

1/2 fincan yulaf ezmesini 1/2 fin­can suyun içinde 10 dakika sürüklemesini bekleyin. Daha sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Ka­rışımla ellerinize masaj yapın, kısa bir vakit tesir etmesini sağla­yın. Ardından ellerinizi kremleyin.

Güneş yanığına karşı:

Güneşte fazla kaldınız ve bu yalnızca aynada değil sürüklediğiniz acıyla da kendini emin ediyor. Güneş yağı için ilkyardım yeniden buzdolabınızda. Salatalığı minik parçalar halinde doğrayın, rendeleyin ya da püre haline getirin. Elde ettiğiniz kıvamı bir pamuk parçasının üzerine yayın ve cildinizin üzerine bastırın, ne kadar zamanla isterseniz. Ya da demlenmiş çayı buzdolabında bekletin ve cildinizi soğuk çayla serinletin. İdeal “söndürücüler” arasında soda, beyaz şarap ve cini de sayabiliriz.

Hoşluğun natürel iksiri bal:

Bal ile güzelleşebileceğinizi öğreniyor muydunuz? Zinde, hoş ve bakımlı görünme tutkunuzu hakikatleştirmenize takviyeci ola­cak natürel saç, el ve cilt bakım reçeteleri hoşluğun anahtarı.
Güneşin tesiriyle aşınan saçları gözetmek için balın büyü­li “saç bakım reçetesi”ni kesinlikle sınamalısınız. Konutta hazırla­yabileceğiniz bu hoşluk iksiri kolay satın aldığınız kozmetik mahsullerinden daha ucuz ve tesirli.

Saç bakım maskesi:

2 yemek kaşığı çam veya çiçek balı, bir limondan elde edilen suyla karıştırarak oluşturulan maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra iyice durulaym. Haftada bir defa uygu­lanan bu natürel maske ile saçlarınızın natürel ve parlak bir görü­nüm kazandığını göreceksiniz.

El bakım maskesi:

Aralıksız göz arkasını ettiğimiz ellerimiz için hazırlanan maskeyi, uygulamadan evvel ellerinizi ılık bir suda yumuşatın. Ardından ellerinizi zeytinyağı ile karıştırılmış olan bir kaşık balın içinde beş dakika bekletin. Sonra da zeytinyağı ile ellerinize ve par­maklarınıza iyice masaj yapın. Ellerinizdeki yumuşaklığa ina­namayacaksınız.

Cilt bakım maskesi: 

Ciddi endişeler ve yoğun stres altında yoğrulan genel yaşam biçimi düşünülecek olursa, cildin bitkin ve eskimiş görünme­sinin tek nedeninin harcanan seneler olmadığı yadsınamaz bir hakikat. İşte bu koşuşturma içinde kendinize ayıracağınız 10 da­kika ile sıhhatli ve pırıl pırıl bir cilde sahip olabilmenin ne kadar kolay olduğunu kavrayacaksınız. Bir fincan içinde, bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak ölçüde sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı suratınıza ve boynunuza yaydıktan sonra hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger takviyesiyle silerek arının. Balın vazgeçtiği iz, ışıl ışıl bir cilt olacaktır.

Yafta Hoşluk Hoş olmanın gizemleri değişik usullerle nasıl hoş olabilirim? hoşluk usulleri hoşluk için hekim önerileri