Hekimler bile inanamadı! Gözkapağının altına bakınca...
Sağlık Yazıları

Hekimler bile inanamadı! Gözkapağının altına bakınca…

Avustralyalı bir kadının tembelliği az kalsın âmâ olmasına neden olacaktı. Gözünde enteresanlık sezip hekime giden kadının gözkapağının altında.

Herkes 25 sene boyunca her gün maskara sürüp, maskarayı gece uyumadan evvel arınmamazlık yapmadığı için kadınınkinin ender tesadüfülen bir olay olması bayağı. Profesör John Dart “Tıpkı öteki kozmetik mahsullerde olduğu gibi maskarada da birçok bileşen var. Karbon karası ve emir oksit pigmenti kirpiklerin koyulaştırılması, kirpiklerin tabakalaşması için bir polimer, katkı maddeleri, kalınlaştırıcı parafin, lanolin, mineral yağı, saf vazelin, kastor yağı, brezilya balmumu ve kandelilla balmumu gibi şeyler kullanılıyor” dedi.

ekran-resmi-2018-06-12-10-ilqH.png

Avustralya’da yaşayan 50 yaşındaki Teresa Lynch gözünde esrarengizlikler sezince hekime görünmeye karar verdi. Sanki gözüne bir şey sıkışmış gibi seziyordu. Hekim kendisini tetkik ettiğinde gördüğüne inanamadı.

İlk itirafı 25 sene boyunca her gün maskara sürdüğü oldu.

ekran-resmi-2018-06-12-10-sx2L.png

Sorun gözkapaklarında başlamış. Maskara viraneleri kireç benzeri bir yaradılışa, o da yumru haline dönüşmüş. Kadın, bu sebeple gözünde bir şey varmış gibi seziyormuş. Amerikan Oftalmoloji Yüksekokulu muayenehane lafçısı ve aynı zamanda göz hekimi olan Rebecca Taylor, “Katılaşan maddeler konjunktivaya kadar erişip sonra da konjunktiva altındaki tabakaya geçmiş. Yeniden de tetkik sırasında görülebiliyordu. Hırpalama benzeri bir görünüme sahipti. Bunca zamandır gözünde bunları taşıyormuş. Gözünü her açıp kapattığında korneasına hasar vermiş” dedi.

ekran-resmi-2018-06-12-10-NHxx.png

Bu da yetmezmiş gibi bir de folliküler konjunktivite rastlandı.

Kadının gözkapaklarının içinde ve gözünün yüzeyinde kalıcı sıyrıklar oluşmuş.

ekran-resmi-2018-06-12-10-UH2t.png

Gözkapaklarının altında oluşan büyük yumruların arınılması 90 dakika aldı. Yumrular o kadar büyümüşler ki birbirlerinin üstüne çıkmışlar. Hekimler, Lynch ’in gözlerine baktıklarında şoka uğradılar.

ekran-resmi-2018-06-12-10-3CBD.png

Lynch, “Gözkapaklarımda hep bir şişlik seziyordum. Hekim gözkapağımı kaldırıp bakınca, ‘Kariyerim boyunca böyle bir şey görmedim ’ dedi. Makyajımı arınmamak bir alışkanlık haline geldi ve bu alışkanlığım az kalsın gözümden olmama neden olacaktı. Makyaj yaptıktan sonra çıkarmanın çok ehemmiyetli olduğunu bir defa daha kavradım” dedi.

ekran-resmi-2018-06-12-10-e1Yg.png
.