Genel Sağlık

Hangi nebat enerji veriyor?

Özellikle sıcak havanın tesiriyle metabolizmamızdaki yavaşlama muhtelif sağlık meselelerine neden olabiliyor. Bu tesirleri eksiltmek ve vucüttan su atılımını süratlendirmek için 7 değişik nebattan yararlanabiliriz.

.jpg

1. Funda

Funda yaprakları, idrar artırıcı tesirinin yanı gizeme sindirimi basitleştirici özelliği bulunmaktadır.

5445.jpg

2. Biberiye

Biberiye yaprakları, yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak, bağırsaklardan yağın emilmesini eksilttiği ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını önleyebileceği bildirilmektedir.

5446.jpg

Ayrıca safra salgısını artırarak sindirimi, özellikle yağlı yiyeceklerin sindirimini basitleştirmektedir. Biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği de bedenden ödemin sökülmesine dayanakçı olmaktadır.

5447.jpg

3. Isırgan

Isırgan yaprakları da potasyum bakımından zengin bir idrar söktürücü olmasının yanı gizeme, bedendeki ödemin atılmasına dayanakçı olur.

5448.jpg

4. Kekik

Kekik yağının, safra artırıcı tesiri bulunmaktadır. Dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır.

5450.jpg

5. Kiraz sapı

Kiraz sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı gizeme zengin potasyum içeriği sebebiyle bedende idrar ile atılan potasyum balansının bozulmasını önlemektedir.

5451.jpg

6. Mate

Yeşil çay ve Mate, içinde bulunan kafein maddesi sebebiyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici analeptik bir meşrubat olarak öğrenilmektedir.

5452.jpg

Kafein türevleri idrar artırıcı tesiri ile yeniden bedende ödemin sökülmesine dayanakçı olur.

5453.jpg

7. Yeşil çay

Yeşil çay ve mate nebatları yağ yakıcı lipolitik ve glikojenolitik özelliktedir.

5454.jpg