Güzellik İçin Pratik Bilgiler
Grip - Soğuk Algınlığı

Güzellik İçin Pratik Bilgiler

Herkesin güç anlarda uyguladığı acil bir hoşluk gizemi kesinlikle vardır. Patates maskesi, maydanoz kürü, bademli peeling…
Kendinizi çok bitkin ve bitkin seziyorsunuz. Saçlarınız ba­kımsız, cildiniz mat. O da ne, telefon çalıyor ve sevgiliniz sizinle akşam buluşmak istiyor! Ya da birden 3 saat sonra katılacağınız bir davet geliyor usunuza… Eyvah ne yapacağım diye hayıflanmak yerine inanılmaz ufak şikelerle şahaneler yaratmak en kesin çözüm.
Işık süratiyle netice alacağınız, cildinizi hemen canlandıracak, saçlarınızı parlatacak tekliflere lüzumunuz varsa:
Gülsuyu kısa vadede mucizeler yaratan bir iksir. Buz kalıbına gülsuyunu dökün ve buzlukta dondurun. Bir yere mi gideceksiniz, hop bir kalıp alın ve suratınıza sürün. İşte cildiniz canlandı ve sıkılaştı. Cildiniz çok kuru ise kesintisiz ıslamaya gereksinimi vardır.

Aksi takdirde süreceğiniz fondöten maske gibi duracaktır. Ama ilk olarak peeling yapıp cildi ölü hücrelerden temizletelim… Bir tencereye biraz papatya ve ıhlamur koyarak kaynatın. Buhar yoğunlaştığında başınızı bir havlu ile sararak arınılmış cildinizin buharda yumuşamasını sağlayın. Daha sonra bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı mısır ununu karıştırıp suratınıza ufak parçalar halinde sürüp, cildinizi bununla ovun. Toplam 20 dakikanızı alacak bu basit peeling yöntemiyle cildiniz ölü hücrelerden arındı demektir. Islatmak için ise ufak bir elmayı süt ile haşlayıp ezin, çok az bal ve haşladığınız sütten ilave edip bir maske yapabilirsiniz.
Diğer bir seçeneğiniz de toz haline getirilmiş bademler! Bademleri az ölçüde akışkan ile hamur haline getirin ve cildinize sürün. İşte hem cildiniz ısladı hem de protein ile beslendi.
Sivilcelere maydanoz
Aman Allah’ım o da ne? Suratınızın ortasında kocaman bir sivilce! Hemen mutfağa koşup bir tutam maydanozu havanda eziyorsunuz ve içine 3-4 damla limon sıkıyorsunuz. Sivilcelerin üzerine süreceğiniz bu karışımın 15 dakika kurumasını bilave edin ve ılık suyla yıkayın. İşte 10 dakikada sivilcenizin kırmızılığı yok oldu. Akşamki buluşma şayet sevgilinizleyse, eller en dikkat etkeniz gereken noktalardan bkocaman, tüm gece el ele olacaksınız ne de olsa!
Ellerinizi 5-10 dakika ılık süte batırın! Zira sütün içindeki laktik asit cildi anını ıslatır ve ellerinizi yumuşacık yapar. E tabii, bu vaziyette dinç olmanız da koşul! Bunun için önerimiz, yulaf gevreğini süt veya yoğurda ilave ederek yemeniz. Zengin protein, lif, vitamin özellikle de B ve D vitaminleri ve mineral kaynağı olan yulaf, efor ve enerji verici özellikler kapsıyor zira.
Gözleriniz bitkin olduğunda demlenmiş ılık çaya, makyaj arınma pamuklarını batırıp gözlerinin üzerinde 5 dakika bilave ettiriyor ve sonrasında da suratını soğuk suyla yıkadığında gözlerinin daha canlı baktığını söylüyor.
Bitkin olduğunuz zaman göz etrafına hemomid kremi sürmeyi bakımsızlık etmeyin ve 5 dakika bilave ettirip ıslak pamukla arının. Ayrıca sabah uyanınca göz etrafına ve suratına buzla şok uygulaması yapın ki güne taptaze başlayabilirsiniz.
Bitkin bir gecenin sonunda gözlerinin altı mosmor ve şişse, buzdolabından çıkmış somon balığını göz altlarınıza koyun ve 10 dakika sonra gözlerinizdeki morluktan kurtulun.
Bu mevzudaki bir başka teklif ise hemen iki tane metal çorba kaşığı almanız muhtemelse buzdolabında biraz soğutarak gözlerinizin üzerine koymanız. Kaşığın soğukluğu gözlerinizi biraz sızlatır, ama direnin ve anında farkı görün. Yeniden göz üzerine patates koymak da bilinen ve işe yarayan yöntemlerden. Peki gelelim cildimize canlılık katmaya:
Suratınıza her sabah melisa, hatmi çiçeği ve papatyayı sıcak suda demleyip biraz saf içki ilave ederek elde ettiği karışımı sürün. Karışım buzdolabında saklanacak ama! Böylece suratınızdaki şişlikler inecek ve cildiniz canlanacak.
Üst dudağı alt dudağına göre daha ince olan dudaklar için ufak şike ise dudak boyası sürmeden evvel pak bir diş fırçasıyla dudaklarınızı hafifçe fırçalayın ve aynaya bakın. Evet, dudaklarınız artık daha dolgun görünüyor.
“Peki ya saçlarım, saçlarım da çok mat” diyorsanız… Akşamları bir yere çıkmadan evvel ipeksi ve parlak gözükmesi için Yok illa ki natürel bir yöntem istiyorsanız; limon suyunu veya elma sirkesini soğuk suyla konsantre hale getirin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla durulayın. Hemencecik saç yüzeyiniz muntazamlaşır ve saçınız parlar.
Elele