Güzelliğin Esas Kuralları
Grip - Soğuk Algınlığı

Güzelliğin Esas Kuralları

Yaşlılığın getirdiği fiziksel başkalaşımları, aynı gençlikteki gibi kendinize özen göstererek, kendinize iyi bakarak en aza indirmeniz muhtemel. Modern sağlık şuuruna erişerek daha az kalori harcayıp yeterli ve balanslı beslenir, daha fazla fiziksel etkinlikte bulunursanız yaşla beraber gelen meselelerle hiç karşılaşmazsınız.
Hepimiz giderek artan bir şekilde sıhhatimizle daha fazla ilgilenmeye başladık. Hastalıklardan nasıl korunacağımızı, bedenimizi nasıl kuvvetlendirebileceğimizi, sağlık meselelerimizi daha erken nasıl tanıyabileceğimizi dikkatle inceliyoruz. Vasati yaşam zamanının uzaması, emeklilik ve yaşlılığa ait endişelerimizi arttırdı. Yirmi beş sene evvel emekli olanların emeklilik sonrası vasati yaşam müddetleri on seneyi pek geçmemiştir. Bugün ise bir emekli en az 20-25 senelik yeni yaşam süreciyle karşı karşıyadır. Yaşlılık bulgu ve başkalaşımlarının vücudunuza daha yavaş yerleşmesine mani olmak hakkınızdır. Bu istikamette göstereceğiniz sağlıklı tutumlar, geç ve genç ihtiyarlamanıza, yaşlanırken de sağlam adalelere, kemiklere, göz, kulak ve eklemlere sahip olmanıza destek olacaktır. Bu gayretlerle yaşınız ilerledikçe hafıza eksilmesi, kalp-damar meseleleri, cinsel problemler ve eforsuzluk ile daha az karşılaşacaksınız. Tam bunlar yalnızca sizin sıhhatinizle ilgilenmeniz ve kendinize iyi bakmanızla muhtemeldir.
Sağlık şuuru
Siz ihtiyarladıkça fiziksel görünümünüzün de değişeceğini öğreniyorsunuz. Boyunuz yavaş yavaş kısalacak, cildiniz kırışacak, saçlarınız beyazlaşacak, adaleleriniz bir ölçü hafifleyip sarkacak. Tam bu başkalaşımları azıcık daha geciktirip gevşetmeyi, orta yaş ve sonrasında özellikle bayanlar çok önem verirler. Ne saç dökülmesi, cilt kırışması, boy kısalması, ne de siz ihtiyarladıkça aldığınız kilolar, genişleyen karın ve kalçanız ihtiyarlamanın değiştirilemez ve önlenemez neticeleri değildir. Kemik kırılganlığındaki çoğalış osteoporoz ile yapacağınız uslu bir çaba, boyunuzun kısalmasını da, belinizin eğilmesini de yasaklayacaktır.

Daha az kalori harcayıp yeterli ve balanslı beslenir, daha fazla fiziksel etkinlikte bulunursanız kilo almanızı da yasaklayabilirsiniz. “Kozmofarmasötikal” destekler ve erken başlatılmış, şuurlu yürütülmüş bir cilt bakımı ile yaşlılığa bağlı cilt meselelerinizi bir hayli eksiltebilirsiniz. Tam mesele sağlık şuurunuzu doğru oluşturmanız ve geliştirmenizdedir. Meseleyi gereğinden fazla geliştirmez ama zorunlu hakimiyetleri de umursamama etmezseniz sağlıklı bir yaşlılık sizi beklemektedir. Şayet fiziksel görünümünüze ait olarak kendinizi daha iyi sezmek istiyorsanız yapabileceğiniz başka şeyler de var:
Ruh ve beden
Yalnızca dış görünümünüze takılıp kalmayın. Siz, bedeniniz ve onun içinde yaşayan ruhsal yaşamınızla bir tamsınız.
Yüksek enerji
Enerji seviyenizi rakımın. Daha çok egzersiz yapın. Kumpaslı fiziksel etkinlik formda kalmanızın başlıca tanımlayıcısıdır. En az haftada 3-4 kere 30-45 dakika fiziksel etkinlik yapmayı tasarlayın. Egzersiz enerji seviyenize tavan yaptıracak ve daha iyi bir fiziksel görünüme sahip olmanızı sağlayacak en iyi ilaçtır.
Kendinizi coş
Kendinizden beğenin. Ne yapın edin, ilk evvel kendinizi coş, kendinize güvenin. Her safhada kendinizi mükâfatlandırın.
Geleceği düşünün
Daha Önceki resimlerden yararlanın. Gelecekte nasıl bir fiziksel görünümde olacağınızı keşfetmeye çalışın. 10-20 yıl sonraki fotoğrafınızı çizmeye, hayal etmeye çalışın. Daha Önceki resimlerinizi dikkatle araştırın.
İltifat edin
Kendinize iltifat edin. Size absürt de gelse, çocukça gibi de görünse aynaya her baktığınızda kendinize iltifat edin. Aynada kendi kendinizi yakışıklı ya da hoş bulmaktan ve bunu sezmekten çekinmeyin.
Bakımlı giyinin
Hoş ve bakımlı giyinin. Fiziksel görünümünüzü bitirecek pak ve düzgün kıyafetler giymeye özen gösterin.
Wellness anekdotları
Elma suyu en az portakal suyu kadar bedellidir. Elma suyunda beklenenin çok üzerinde kalp hastalığına karşı gözetici antioksidan tesirli polifenol olduğu tanımlanmıştır.
Aloe Vera sarısabır otu suyunun rastgele bir sağlık faydasının olduğuna dair hiçbir bilimsel ispat mevcut değildir. Aloe Vera suyunu, şiddetli ishal ve krampları göze alıyorsanız ! laksatif-bağırsak boşaltıcı gibi kullanabilirsiniz.
Şayet olduğunuzdan daha fazla yaşlı görünmek istiyorsanız bol bol sigara için!.. Sigara cildinizi daha erken kırıştıracak, dişlerinizi daha erken dökecek ve saçlarınızı daha ivedi beyazlatacaktır.
İhtarlar
Yanlış ilaç kullanımı ihtiyarlatıyor.
Pek çok araştırma fazla ölçüde, gereğinden uzun vakitle ilaç kullanımının yaşam vaktinizi negatif istikamette etkilediğini ortaya koymuştur. İlaç kullanımı ile alakalı meselelerle daha az karşılaşmak istiyorsanız, alttaki teklifleri dikkate almalısınız:
Kullandığınız ilaç rakamını en aza indirin. Kullanım zamanını ve önerilen dozu asla geçmeyin.
Optimal bereket sağlayan en düşük dozlarda ve vakitte kalmaya özen gösterin.
İlaç alerjilerinizi kesinlikle anekdot alın.
Yeni bir reçete hazırlandığında hekiminize, eczacınıza ve hemşirenize hali hazırda kullandığınız ilaçları da anımsatın.
Hekiminize ilaçların rehabilitasyon edici seviyelerini takip etmesi ve toksisite araştırmalarını yapabilmesi için izin verin.
Kullandığınız her ilaç için hekiminizden ya da eczacınızdan bilgi arz etmekten çekinmeyin.
Birden fazla ilaç kullanıyorsanız ilaçlar arası etkileşime müteveccih bilgi isteyin.
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Yafta Hoşluk Hoşluğun kaideleri hoşluk kaideleri hoş nasıl olunur? nasıl hoş olunur? hoş olmak Hoşluk Gizemleri