Güzel Görünümlü Göbeğe Nasıl Sahip Olurum?
Grip - Soğuk Algınlığı

Güzel Görünümlü Göbeğe Nasıl Sahip Olurum?

Düşük muhakkak pantolonlar, kısa tişörtler derken göbekler artık hiç kapanmıyor. Genç bayanlar da modaya uyabilmek bahtına göbeklerini düzenletmek için estetik cerrahlara koşuyor.
Artık son moda pantolonların belleri o kadar düştü ki üzerine ne giysek belimiz, göbeğimiz kapanmıyor. Anneler “Kızım böbreklerini, yumurtalıklarını üşütürsün” diyedursunlar bu vaziyetten davacı olan yok. Yeter ki o pantolonların kemer kısımlarının üzerine karnımızdan, belimizden yağlar sarkmasın. Bir de madem sarihte kalıyor, göbek deliğimiz de şöyle Ebru Şallı’nınkini aratmasın.
Ama bu o kadar kolay değil. Moda dediğimiz şey de bir anda geliviriyor, evvelden haber vermiyor. Güzel geçen yıllarda göbekler açılmaya başlamıştı ama bu kadar çoğalacağını bilemezdik. O zaman süratli ve tesirli bir çözüm gerekiyor. İşte böyle diyenler kendilerini estetik cerrahların eline vazgeçiyor. Özellikle Amerika’da bayanlar karınlarını düzleştirmek, göbek deliklerini hoşlaştırmak için sıraya giriyor. Amerika Birleşik Devletleri Plastik Cerrahi Birliği bu yaz şimdiye kadar 2 bin kadının göbek deliğini hoşlaştırmak için bıçak altına uyuduğunu söylüyor.
“20-35 yaş arasındaki bayanlar geliyor”

Türkiye’de de gidişat çok değişik değil. “Reelinde göbek bölgesine estetik müdahale senelerdir yapılıyor zira bikini de giyiyor bayanlar. Ama düşük muhakkak pantolon ve kısa tişörtlerle her yerde göbek sarih kalmaya başladıktan sonra daha fazla özen gösterilmeye başlandı bu bölgeye” diyor Estetik Plastik Rekonstüriktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ömer Alp.
Estetik Cerrah Nuri Soysal da Alp’i şu laflarla destekliyor: “Genç kızlar bu tip giysileri daha rahat giyebilmek için hiç düşünmeden geliyorlar. Reelinde yaş aralığı 18-50 ama varsayım edersiniz ki 35-40 yaşını geçmiş olan bayanlar zati göbeklerini sarihte vazgeçecek giysilere çok rağbet etmiyorlar.” Dr. Ömer Alp ise yaş aralığının 20-35 olduğunu belirtiyor.
Peki bu müdahale ne zaman gerekiyor? Yeniden işin uzmanı Ömer Alp anlatıyor: “Doğum yapanlarda, çok kilo alıp verenlerde doku gerginliği eksiliyor. Göbek deliği yukarıya doğru gidiyor, neredeyse yok oluyor. Oysa göbek deliğinin ucunun alta doğru olması makbüldür. Yeniden aynı bireylerde göbek etrafındaki ten büzüşüyor, çatlaklar alana geliyor. Göbek deliğinde bir bozukluk varsa bu doğumsal fıtıktan ya da göbek kesiminin yanlış yapılması suratından olabilir. Bunların düzenlenmesi isteniyor.”
“Bu yılın modası çizgi biçiminde göbek”
Karın kısmındaki estetik müdahaleler ikiye parçalıyor. Devamlı çok ölçüde kilo alıp vermeden ya da birkaç doğum suratından gerçekten sarkan ve deforme olan karınlarda bütün germe operasyonu yapılıyor. Ama göbek deliklerinin biçimlerinin düzelmesine de destekçi olacak biçimde fazla yağlarından kurtulmak isteyen genç bayanlarda yarım germe seçim ediliyor. Başka Bir Deyişle karnın alt kısmına sezaryen kesiği gibi bir kesik atılıyor, alt karın gerdiriliyor. Natürel bu arada yağlar alınıyor. Böylece oradaki çatlaklar da gidiyor. Bu müdahale 30 dakika ile 1,5 saat arasında sürüyor. Üç hafta sonra da izleri geçmiş oluyor. Piyasada takribî 2 bin dolar artı sağlık kurumu giderleri karşılığında yapılıyor.
Gelelim bu yılın göbek modasına… “Bize ellerinde resimlerle, şununki gibi göbek isterim diye gelenler oluyor ama herkesin kendine ait bir yapısı var, biz o yapı içinde düzenleme yapabiliyoruz. Bu sene daha adaleli karınlarda gördüğümüz çizgi biçiminde, üst tarafı hafif T biçiminde göbek deliği revaçta” diye anlatıyor Nuri Soysal bu yılın modasını.
Çatlaklar ve yanılgılar için piercing ve vurma
Sacred Ink Tatoo-Piercing’den Ayçin Aydoğan’dan aldığımız bilgiler:
Genç kızlar göbek deliklerindeki hataları kapatmak ya da bütün tersine süslemek için piercing yaptırıyorlar.
Çatlakları, yara izlerini kapatmak içinse vurma seçim ediliyor.
Son iki yıldır, özellikle bu yaz piercing yaptıranların rakamı çok arkasıydı.
Sterilizasyon dahil olmak üzere takribî yarım saat sürüyor piercing.
Düşük muhakkak pantolonlarla vurma göğüsten kasığa indi. Genç kızlar kasıklarına kedi patisi, kalp, yıldız vurması yaptırıyorlar.
Egzersizler
“Mekik çoktan menedildi” diyen Planet Health Club’dan Seçkin Aydın’ın daha gergin ve formda bir karın ile göbek için önerdiği egzersizler şöyle:
Tüm karın ve göbek için
1. Sırt üstü uyunarak bacaklar bükülüyor.
2. Eller ensede.
3. Çene yukarıya bakıyor ve sanki çeneyle göğüs arasında bir portakal varmışçasına bu iki bölge birleşmiyor.
4. Sırt hafifçe yerden kalkıp tekerrür iniyor. Her kalkışta soluk veriliyor.
5. 3×10, 3×20 gibi muhakkak sıklıkta yapılıyor.
Alt karın için
1. Yere sırt üstü uzanılıyor.
2. Ellerle sandalye gibi bir şeye baş üzerinden tutunuluyor.
3. Dizler çok ama çok hafif bükülüyor.
4. Bu açıyı bozmayacak biçimde ayak yukarıya doğru kaldırılıyor ve indiriliyor.

Yafta göbek estetiği göbek deliklerini düzenletme hoş karın ve göbeğe sahip olma göbek kısmına estetik müdahaleler Göbek estetiği nasıl yapılır