Güneş kirleriyle başınız tasada ise bu içeriğimiz sizlere göre!
Sağlık Yazıları

Güneş kirleriyle başınız tasada ise bu içeriğimiz sizlere göre!

Yazın en beğendiğimiz kısmı; deniz, kum ve güneş öyle değil mi? Peki güneşderi arda kalan izler? İşte sizlere onlar için çözümle geliyoruz.

Güneş kirleri yalnızca plajda güneşlenirken oluşmamaktadır. Caddede yürürken dahi suratınızda genellikle burun ve alın bölgesinde, kollarınızda ve bacaklarınızda güneş kirleri alana gelebilir. Bu surattan caddeye çıkarken yüksek koruma etkenli güneş koruma kremi sürmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz.
Plajda ise denize girip çıktıktan sonra kesinlikle güneş kremini tazeleyin. Kremlerin üzerinde her ne kadar su geçirmez ibaresi bulunsa da denize girdiğinizde tesirini büyük miktarda kaybetmektedir.

42933_8.jpg

Güneş kirleri en sık tesadüfülen cilt problemlerinden biridir. Genellikle beyaz derililerde güneş ışınlarından koruma özelliği bulunan kremlerin kullanılmaması ya da daha tez bronzlaşabilmek için düşük etkenli kremlerin seçim edilmesi neticesinde ciltte kahverengi kirler oluşmakta ve bu kirler kalıcı olmaktadır.

Bu surattan güneş kirlerinden korunmak için yaz aylarında caddede yürüyor olsanız dahi güneşe en çok maruz kalan surat ve kollarınıza 50 koruma etkenli krem sürmelisiniz. Güneşte fazla durmanın neticeyi olarak ciltte oluşan kirler genellikle kahverengi, bazı durumlarda ise beyaz renkli olabilmektedir. Gerçeğinde bu kirler cildimizin kendini güneşderi gözetmek için fazla miktarda salgıladığı melanin birikmesi neticesinde oluşmaktadır. Cildin kendini yenilemesinin yavaşladığı 35 yaş üstü bireylerde daha sık görülmekle beraber gençler ve ergenlerde de bu mesele yaşanabilmektedir.

42933_2.jpg

Güneş kirleri nasıl geçer sualine lazerli kir rehabilitasyonu, kimyevi peeling, mikrodermabrazyon gibi profesyonel dermatolojik rehabilitasyon yöntemleri, kozmetik kir giderici kremler ve bazı nebatsal ve natürel yöntemler ile yanıt verilebilir.

42933_3.jpg

Güneş Kirleri Rehabilitasyon Yöntemleri
Lazerli Cilt Yenileme
Lazerli cilt yenileme cilt kirleri üzerinde en süratli netice veren yöntem olmakla beraber aynı zamanda en pahalısıdır.

Lazerli kir rehabilitasyonu genellikle kirlerin büyük olduğu şahıslara öneri edilmektedir. Bu rehabilitasyonu kesinlikle bu alanda uzman bir takım hakimiyetinde yaptırmalısınız.

42933_4.jpg

Kimyevi Peeling
Kimyevi peeling ciltte oluşan kahverengi kirleri ve güneş kirlerini geçirmek için son yıllarda kullanılan oldukça popüler bir uygulamadır. Kimyevi peeling sırasında kirlerin bulunduğu bölgeye kimyevi içerikli solüsyon sürülerek cildin en üst katmanı atanmakta ve zaman içinde bu bölgede yeni ten yaradılışı sağlanmaktadır. Güneş kirlerini geçirmek için oldukça tesirli bir yöntem olan kimyevi peeling kirlerin büyüklüğüne göre bir kaç seans sürebilmektedir. Kimyevi peeling harekâtından sonra cilt kendini yenileyene kadar netlikle güneşe çıkılmamalıdır.

42933_5.jpg

Mikrodermabrazyon
Mikrodermabrazyon rehabilitasyonu lazerli kir rehabilitasyonu ve kimyevi peeling ’de olduğu gibi tenin en üst katmanının ceddilerek yenilenmesini sağlamak emeliyle uygulanmaktadır.

Basınçlı bir makine ile natürel mahsullerden elde edilen kristaller cilde püskürtülerek atama harekâtı gerçekleştirilir.

42933_6.jpg

Kozmetik Kremler
Güneş kirleri çok koyu ve büyük değilse özellikle güneş kirleri ve kahverengi kirlerin görünümünü eksiltmek için üretilmiş kozmetik kremleri sınayabilirsiniz. Cildiniz için hangi kremin daha uygun olacağı mevzusunda bir cilt uzmanına danışmanız size süre kazandırabilir. Bu cins güneş kiri kremleri genellikle günde 1-2 kere kirler üzerinde sürülerek kullanılmaktadır.
Güneş kirleri nasıl geçer sualinin yanıtını aradığınıza göre zati güneş kirleri ile başınız tasada demektir. Yukarıyadaki profesyonel rehabilitasyon yöntemleriyle güneş kirlerinden kısa zamanda kurtulmanız olası. Bu kirler ile aynı meseleyi tekerrür yaşamamak ve pahalı rehabilitasyon yöntemlerini kullanmak zorunda kalmamak için cildinizi güneş ışınlarından olası olduğunca gözetmelisiniz.

42933_7.jpg
.