Güneş Işınları Akciğer Kanserine Gözetiyor
Kanser

Güneş Işınları Akciğer Kanserine Gözetiyor

Journal of Epidemiology and Community Health mecmuasında yayınlanan California Üniversitesinde vazifeli analistlerin çalışmasında, ekvatordan uzak olan, güneş ışığının az olduğu ülkelerde akciğer kanseri oranının yüksek olduğu belirlendi.

Çeşitli kıtalardaki 111 ülkedeki bilgileri araştıran bilim adamları, akciğer kanserinde olayların yüzde 85’inin nedeni sigara olsa da, güneş ışığı beceriksizliğinin de etkenlerden biri olduğunu belirttiler.

Güneşten alınan D vitaminin, bedendeki hücre vefatından mesul etmenleri teşvik ederek ur gelişmesini önlediği belirtiliyor.

Vücudun ana D vitamini kaynağı UVB ışınının ekvatora yanaştıkça çoğaldığını anımsatan bilim adamları, araştırmada ekvatordan uzak ülkelerde akciğer kanseri oranının azami, ekvatora yakın ülkelerde ise en düşük olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Araştırmacılardan Dr. Cedric Garland, öteki kanser hastalıklarında olduğu gibi akciğer kanserinin de genellikle epitel hücrelerde başladığını andırdırarak, D vitaminin, hücreleri sıkı sıkıya birbirine bağlayan ve böylece hücre ufalanmasını frenleyen tutkal eşi bir madde oluşturan kimyevileri uyardığını söyledi.

D vitaminin kanserin gelişimini yavaşlatma özelliğinin de bulunduğu belirtiliyor.

Dr. Garland, bununla beraber orta derecede güneş ışığına maruz kalmanın ten kanserinin en makûs cinsi olan melanoma tehlikesini ehemmiyetli miktarda artırmadığını da vurguladı.