Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli gözlerinizi gözetmek için...
Sağlık Yazıları

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli gözlerinizi gözetmek için…

Her ne kadar kışında takılması gerektiği sık sık altı çizilse de daha çok yaz aylarında kullandığımız güneş gözlüğü hakkında öğrenilmesi gerekenleri bir araya getirdik! Modaya geçim sağlamak için çeşit çeşit alınan sahne güneş gözlükleri göz sıhhatini tehdit etmekle birlikte aynı zamanda göz enfeksizyonlarına karşı gözü korunmasız bir hale getiriyor. Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli? Güneş gözlüğü alırken hangi özellikler olmalı? Yeditepe Üniversitesi Sağlık Kurumuları Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç sıraladı.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNDE SIRÇANIN RENKL OLMASI NE DEMEK?

Sırçalar ultraviyole ışınlarını bloke etmeli Güneş ışınları, insan gözlerinin idrak edemeyeceği veya sezemeyeceği oranda ultraviyole UV ışınımı yayar. Gözlerimizi güneşderi gözetmemizi sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından gözetici özellikte ve gözümüze uygun olmalıdır. Nitelikli bir güneş gözlüğünde öncelikle sırçanın renginin koyu ya da sarihliğinden ziyade ultraviyole UV ışığını yasaklayıp yasaklamadığı ehemmiyet taşımaktadır.

Güneş gözlüklerinin kesinlikle UV ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır. Olağanda her gözlük sırçayı UV ’yi farklı oranlarda bloke edebilmekle beraber tesirli UV blokajı için özel kaplamalar kullanılması gerekmektedir.

Özellikle deniz kenarında ve kayak yaparken asgari UV400 gözetmeli güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.

CE Conformité Européene dokümanı olmalıGözlüğü taktığınızda flu görmemelisiniz ve ayrıntılar kaybolmamalıdır. Nitelikli güneş gözlüklerinde emin patent dokümanı olmalıdır. 1995 ’deri bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre nitelikli gözlüklerin üzerinde CE Conformité Européene ibaresi bulunmaktadır. CEbelgesi, mahsulün asgari güvenlik şartlarına uygun olduğunu ifade etmektedir. Gözlük alırken sırçaların boyama ve mika olup olmadığına, sırçada çizik, kabarcık ve çarpıklık bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Niteliği kavramanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu gidişatta numarasız bir güneş gözlüğünü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmez. Gözlüğü hafifçe yukarıya alt, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir.

Işık emilim oranı uygun olmalı Kullanım rehberlerinde yer alan “ışık emilim oranı”, gözlük sırçasının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade eder.

Dr. Ilgaz Yalvaç, bu özelliği olmayan güneş gözlüğünün yalnızca fazla ışığın geçmesini yasakladığını da belirterek şunları aktarıyor: “Ancak bu yasaklama hiçbir fayda sağlamaz, aksine hasar verir. Zira renkli sırça takıldığında göz bebeği küçülmez. Böylece hasarlı UV ışını göz içine bol ölçüde girer. Nitelikli bir güneş gözlüğünün nitelik ve UV blokaj dokümanlı olması gerekir.”

GÖZLÜĞÜN CAMLI VE AYNALI OLMASINA KANMAYIN!

Aynalı sırçalar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıttıkları için özellikle şiddetli ışığın olduğu deniz kenarlarında seçim edilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, “aynalı kaplamalar göze gelen ışık ölçüsünü düşürmekle beraber UV blokaj oranını etkilememektedir. Polarize sırça özelliğinin de olağanda ultraviyole blokajıyla ilişkisi olmamakla beraber hem polarize olan hem de tesirli ultraviyole blokajı yapabilen sırçalar daha emniyetli ve iyi bir görüş konforunu sağlarlar. Gözlük sırçayı rengi ile sırçanın içindeki UV gözetmesi arasında hiçbir ilişki yoktur” dedi.

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ GÖZ SIHHATİNİ TEHDİT EDİYOR!

Sahte güneş gözlüğü takmaktansa, hiç takmamak daha iyidir! Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir.

Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık etrafta iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları sarih gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu sebeple, UV filtresi olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır.

GÖZLÜK HAKKINDA DOĞRU ÖĞRENİLEN YANLIŞLAR!

 UV gözetmesi, gözlüğün renginin koyuluğu ile değil imal maddesi ile alakalıdır. Renklendirme oranı, yalnızca ışığın şiddetini eksilterek görme konforu sağlar. Polarize sırçalar parlamayı keser fakat UV ışıklara karşı gözeticiliği yoktur. Gözlükleri kıyafetlerin ucuyla arınmak, çantaya ya da cebe rastgele atmak sıklıkla yapılan yanlışlıkların başındadır. Bu yanılgılar sırça üzerinde mikro çizikler oluşmasına neden olur. Gözle görülmeyen bu çizilmeler zaman içinde görme niteliğini bozar.

Gözlüğün kullanılmadığı zamanlarda orijinal kolisinde saklanması; pakliğin ise akan su, sabun veya mahsulle beraber verilen mikrofiber bez ile yapılması gerekir. Kontakt lens kullanan bireylerin, lensleri UV filtreli bile olsa üzerine güneş gözlüğü takmaları gerekir. Güneş gözlükleri, kontakt lens kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı gözlerde müesseseye meselesine karşı koruma sağlar. Güneşin çok yoğun olduğu etraflarda güneş gözlüğü ile birlikte kesinlikle siperli şapka yardımı ile birlikte güneş ışınlarının istenmeyen etkilerine gözümüze gözetmeliyiz.

.