Genel Sağlık

Bu egzersizlerle suratınız gergin olsun!

.

.jpg

Yaşınız ilerledikçe suratınızda ve boynunuzda oluşan buruşukluklar sizi rahatsız ediyor olabilir. Öyleyse Yoga Danışmanı Beklen Dalgakıran’ın önerdiği hareketleri yaparak suratınızı ve boynunuzu gergin ve genç gösterebilirsiniz. Unutmayın ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi neticeler alırsınız.

21513.jpg

Yüz hareketleri

1. hareket
Bu hareket kaş ve göz arasındaki çökmeyi yasaklamak için

Rahat oturun ve suratınızı gevşek vazgeçin. Parmaklarınızla saç diplerinizden tutun ve usulca yukarıya doğru sürüklemeye başlayın. 5-10 saniye kadar bu pozu gözetin ve vazgeçin. Alnınızın, kaşlarınızın ve gözlerinize gerildiğinizi sezeceksiniz. Bu hareketi birkaç kere tekerrür edebilirsiniz.

2.

Dikkatinizi ağız etrafına vererek ağzınızla ‘O’ yapın ve elmacık kemiklerinizin bulunduğu bölgenin gerildiğini sezin. İşaret parmaklarınızla ağzınızın kenarına destek olup beş saniye tutun ve vazgeçin.

21514.jpg

Boyun hareketleri

1. hareket

Bu hareket boynunuzu ve çene altındaki hafifleyen bölgenizi sıkıştırmak için. Ayrıca boynunuzdaki ekstra akışkanı atmaya, sarkmaları önlemeye destekçi olur ve aynı zamanda stres eksiltici tesirleri vardır.

Boynunuzu yukarıya doğru uzatıp ellerinizi boğazınızın önünde birleştirin. Sonra üç parmağınızı kullanarak çenenize doğru çekin. Çeneye vardıktan sonra, yeniden üç parmakla çene kemiğinizi takip ederekten kulaklarınıza doğru ellerinizi çekin. Kulaklara vardıktan sonra boynunuzu alta doğru masajlayaraktan köprücük kemiğinize doğru inin. Gevşemek için dilediğiniz kadar tekerrür edebilirsiniz.

21515.jpg

2.

Başınızı hür vazgeçip alta göğsünüze doğru indirin. 10 saniye burda kalın, çok yavaş bir biçimde başınızı sola doğru en geniş açıda çevirin ve kıpırdamadan 10 saniye burda da kalın. Tekerrür çok yavaş bir biçimde yeniden en geniş açıdan başınızı çevirerek arkaya doğru vazgeçip 10 saniyede burda kalın. Daha sonra usulca yeniden geniş açıyla başınızı sağa doğru çevirin ve tekerrür 10 saniye burda kalın. Son olarak başınızı göğsünüze indirin ve ters doğrultudan tekerrür edin. Bu seriyi en az iki kere daha yapmanız idealdir.

21516.jpg

3. hareket

Ellerinizi başınızın artta sıkıca kenetleyin. yumuşak bir biçimde ellerinizle başınızı çeneniz göğsünüze yanaşana kadar itin. 10 saniye burda tutun. Yavaş başınızı kaldırıp ortaya getirin ve sağ elinizi çenenize yerleştirin. Sol eliniz hala başınızın arttayken sağ elinizi kullanaraktan çenenizi sağa doğru çevirin ve beş saniye kalın. Burada başınızı kıpırdatmadan ellerinizi bir-iki saniye hafifletin ve tekerrür sağa doğru çevirin ve beş saniye daha kalın.