Gül Yağının Mucizeleri
Grip - Soğuk Algınlığı

Gül Yağının Mucizeleri

Çiçeklerin kraliçesi olarak sayılan ve özel günlerin baştacı, erkeklerin acil vaziyetlerdeki kurtarıcısı gülşan meziyeti, yalnız bayanların gönlünü fethetmek değil aynı zamanda onları güzelleştirmek.
Çiçeklerin en anlamlısı olarak öğrenilen, hoşluğuyla darılları barıştıran, aşıkları kavuşturan gül, yalnızca anlamlı bir çiçek değil aynı zamanda hoşluğun da bırakılmaz nebatlarından. Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin olan gülşan, suyu ve yağı, parfüm ya da besinlerde de kullanılıyor. Anadolu’nun gül diyarı olarak öğrenilen Isparta-Burdur ortamında gül ziraatının 120 senelik bir geçmişi var. Buradan elde edilen gül yağı ve gül suyu, dünya piyasasına yüksek kıymetten satılıyor.
Yüz temizliği
1- Bir kaba 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını koyup iyice karıştırın ve koyulaşıncaya kadar iyice kaynatın. Suratınızı yıkadıktan sonra bu karışımı göz ve dudağın kenarları hariç cildinize sürün. 5 ya da 7 dakika beklettikten sonra suratınızı yıkayın. Bu gül maskesi cildin lekelerini ve fazla yağlarını alıp pakler. Gül kokusu cildi hafifletir ve besler.

2- 4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül yaprağını ilave edip karıştırın. 15-20 gün güneşte yakalayıp süzün. Gargara, losyon, makyaj arınıcısı olarak kullanabilirsiniz.
3- Üç avuç taze gül yaprağını beş dakika suda kaynatın sonra bir çay kaşığı vurularak toz haline getirdiğiniz ıhlamur yaprağından, bir çorba kaşığı taze kaymak, bir tatlı kaşığı süzme bal ilâve edin. Hazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave ederek karıştırın. Cildin parlak, nemli ve hoş olmasını sağlayan bu karışımı suratınıza sürebilirsiniz.
Cilt bakımı
1- Pul pul dökülen kuru bir cilde sahipseniz bu görünümden kurtulmak için kurutulmuş gül yapraklarını ufak parçalara dağılın, süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. 15 dakika beklettikten sonra, bu karışımla suratınıza yavaş yavaş masaj yapın. Bu masaj sayesinde cildiniz kaybettiği nemi geri kazanacaktır.
2- 3 çay kadehi gül suyuna 1 çay kadehi vazelin koyun ve karıştırın. Bu karışım el ve dudak çatlaklarına iyi gelecektir.
3- Saf zeytinyağının içine 10-15 damla gül yağı koyun bedene masaj yapın.
4- Küvete banyo suyunun içine 11-15 damla gül yağı damlatıp iyice karıştırın, bu karışım hem hoş kokmanızı hem de gevşemenize dayanakçı olacaktır.
Saç bakımı
1- 30 gr şampuanın içine 12 damla gül yağı koyun ve karıştırın. Saç diplerine masaj yaparak saçınızı yıkayın. Bu maske saçınızı besler, saçınızın kepeklenmesini önler.
2- 4 damla gül yağını saç fırçanıza dökün saçınızı tarayın.
Sağlıklı yaşam
1- Gül reçeli, gül şarabı, gül balı yenmeye devam edildiğinde mideyi güçlendirir, yaralara ve tıkanıklıklara iyi kazanç.
2- İshali yasaklamak için 20 gr. gül kurusunu 1 litre suda kaynatıp, günde 3 fincan içebilirsiniz.
3- 2 su kadehi taze gül yaprağını, 2 kadeh şeker ile karıştırın. 1 kadeh su ile kısık ateşte 1-2 saat pişirin. Ocaktan almadan evvel içine yarım limon suyu katın. Bu karışım hafif sindirim sistemi cerahatlerine, romatizma ve eklem iltihaplanmalarına iyi kazanç.
4- 1 litre şarabın içine 1 avuç gül yaprağı atın, yarım saat dinlenmesi için vazgeçin. Cildinizi bu karışım ile arının.
Gül yağı faydaları
1- Antiseptik mikrop öldürücü olarak kullanılan gül yağı makyajı pakler, ciltteki doğum kirlerini yok eder. Ciltteki alerjilere iyi kazanç. Cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.
2- Boğaz ve bademcik cerahatlerinin giderilmesine dayanakçı olur.
3- Ellerinizin ve cildinizin hoşlaşması, pamuk gibi yumuşacık olması için gül yağını badem yağıyla karıştırıp, kullanabilirsiniz.
Seda Magazin