Grip Ve Nezle
Grip - Soğuk Algınlığı

Grip Ve Nezle

Grip mi yoksa nezle mi oldugunuzu nasil anlarsiniz ? iki hastalik arasindaki farklar ve korunma yollari aşagida belirtilmiştir:

Grip:

Grip ve nezle ayni yollardan bireyden şahsa geçer. Hastalarin öksurup aksirmasindan havaya mikroplu su damlaciklari dagilir ve bunlar diger şahıslara solunum yoluyla geçer. Ancak grip, nezleden daha yaygindir. Bazi bireylerde, özellikle 65 yaşin ustunde olanlarda zaturree gibi ciddi meselelere yol açabilir. Kalp hastalarinda ölume neden olabilir.

Bulguları:

Grip ateş, titreme, adalelerde agri, agizda ve bogazda kuruluk, baş agrisi, öksuruk ve yataktan kalkamayacak derecede yorgunluk ve geçime hissi ile kendini gösterebilir. Bazi bireylerde kusma görulebilir. Genellikle 7-10 gun surer.

Korunma Yollari:

Grip bir çogumuzu ciddi olarak etkilemese dahi bazi şahıslar için hastalik risklidir ve bu bireylerin her yil gribe karşi aşi olmalari gerekir. Bunlar arasinda: – 65 yaşin uzerinde olan şahıslar – Astim dahil kronik akciger hastalari – Kalp ve böbrek hastalari ve – Bagişiklik sistemini zayiflatan ilaçlari kullanan hastalari sayabiliriz. Her zaman kendinizi saglikli hissetseniz dahi eger tehlike grubu içinde iseniz, hekiminizden size aşi yapmasini rica etmelisiniz. Aşi, size grip mevsimi başlamadan evvel bagişiklik sisteminizi dayanak etkeniz için imkân verecektir. Grip aşisi, yaşli şahıslarla veya bagişiklik sistemi zayiflamiş şahıslarla ilgilenen saglik misyonluları için de nasihat edilir. Grip aşisi, hamile kadinlar ve yumurtaya alerjisi olan şahıslar için uygun degildir. Gribi önlemenin diger yolari arasinda gripli bireylerden uzak durmak, öksurenlerin ve aksiranlarin bulundugu kalabalik yerlere gitmemek ve bulunmamaktir. Bazen mikroplar vucudumuza ellerimizden geçtiginden, ellerimizi sik sik yikamak faydali olabilir. Olabildiginiz kadar saglikli olmaya çalişin, sigara içmeyin sigara içenler nezle ve gribe daha çok yakalanirlar, yeterince dinlenin ve bol bol sebze meyve yiyin.

Grip Olunca:

Ateşiniz olağan duzeyine inip bu seviyede yaklaşik 48 saat kalincaya kadar yataktan çikmayin. Yatak istirahati vucudunuzun virusle savaşmasina yardimci olur. Bol bol sivi şeyler için. Ateş için aspirin veya parol gibi ilaçlar kullanilabilir, ancak çocuklarda aspirin kullanmayin. Bulgular kötuleşirse, örnegin soluk almakta guçluk, öksururken sarimsi veya yeşilimsi balgam, şiddetli baş agrisi, aşiri su kaybi gibi veya tehlikeli grupta iseniz kesinlikle hekime gidin.

Nezle

cocuklar yilda vasati 10 kez, buyukler ise 2-3 kez nezleye yakalanirlar. Hastaligin en kötu bulguları 2-3 gun surer. Bulgular arasinda hafif ateş, baş agrisi, burun akmasi ve aksirma sayilabilir. onlem ve rehabilitasyon gripte oldugu gibidir. Ancak nezlenin aşisi yoktur ve genelde hastalara yatak istirahati gerekmez. Gripte oldugu gibi, nezleye tutuldugunuz zaman da başkalarindan uzak kalarak hastaligin onlara bulaşmasini yasaklamalısınız.