Grip nasıl öldürüyor?
Sağlık Yazıları

Grip nasıl öldürüyor?

Grip, nezle ile (soğuk algınlığı) karıştırıldığı için bu hastalığın önemi yeterince anlaşılamıyor. Oysa, grip bağışıklık sistemini felç ediyor. Dünyada her yıl 250 ila 500 bin insan ölüyor.

Önlem alın!
-Grip olduğunuzda okula, işe ara verip istirahat edin.
-Grip virüsleri (influenza virüsleri) en sık öksürük, konuşma ve aksırma sırasında oluşan damlacıkların, kişiden kişiye solunum yolu ile (ağız ve burun) bulaşması ile yayılır. Mendile, kolunuza hapşırın.
-Gribi olan kişiler, virüsü yaklaşık 1,5 metre mesafedeki kişilere bulaştırabilirler.
-Tıbbi maske takmak bir diğer seçenek.
-Grip ağır seyrediyorsa, başka hastalıklara davetiye çıkarmamak için sağlık kurumuna başvurmakta geç kalmayın.
-Gribin arttığı dönemlerde yanınızda alkollü el dezenfektanları taşıyın. Ancak alkol oranının yüzde 60’ın üzerinde olmasına dikkat edin.
-Kapalı ve havalandırmasız odalarda insanlarla birlikte bulunmaktan kaçının.
-Bağışıklığınızı güçlü tutun.

Kaynaklar:
www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/tip/s-499-12-13.pdf
www. ahmetrasimkucukusta.com
www.florence.com.tr

36598_5.jpg

Grip nasıl öldürücü oluyor?
Grip ölümlerinin önemli sebeplerinden biri, “altta yatan kronik bir hastalığı” olmayan sağlıklı insanlarda da görülebilen, gribe bağlı akciğer komplikasyonları. Zatürre ve solunum yetersizliği gibi komplikasyonlar, zamanında teşhis edilip, gerekli tedaviler yapıldığında düzelebilir. Ancak teşhisin gecikmesi veya doğru tedavinin yapılamaması ölümlere davetiye çıkarabilir. Zatürre ve solunum yetersizliğinin erken teşhisi, gerekli yardımcı solunum ve destek tedavilerinin başlanması açısından büyük önem taşıyor. Bu sayede ölümler önlenebilir.

Grip ölümlerinde bir diğer sebep, çoğu zaman hastalanan kişinin “bağışıklık sisteminin zayıflamış olması” olarak gösteriliyor. Örneğin; kanser, ağır KOAH, diyabet, siroz, immün yetmezlik gibi bir hastalığının bulunması ya da kortizon veya kemoterapi gibi “bağışıklığı baskılayan bir tedavi” almasıdır. Burada esas ölüm sebebi olarak gribi değil, altta yatan hastalığı göstermek daha doğrudur.

36598_1.jpg

Grip virüsü bağışıklık sistemini felç ediyor
Yapılan bir araştırmaya göre, grip virüsü bağışıklık sistemini felce uğratıyor. Pennsylvania’da, Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki araştırmacılar, domuz gribinin tüm dünyayı etkilemeye başladığı günlerde, neden bazı insanların gribi diğerlerine göre daha ağır geçirdiğine ilişkin önemli ipuçları elde etti. Journal of Leukocyte Biology’de yayınlanan çalışmada araştırmacılar, grip virüsünün normalde sağlıklı olan insanların bağışıklık sistemini felce uğratarak zatürre gibi ikincil bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olduğunu gösterdi. Üstelik bu felç durumu uzun sürebiliyor ki, bu da virüse karşı tedavi stratejileri geliştirilirken dikkat edilmesi gereken bir husus.

36598_2.jpg

Virüsten sonra bakteri enfeksiyonu
Araştırmanın başındaki Dr. Kathleen Sullivan, bulguların virüs enfeksiyonlarının ardından gelişen bakteri enfeksiyonlarının altında yatan mekanizmaları daha iyi anlamamızı sağlayacağını söylüyor. Sullivan ve ekibi, ağır grip geçiren çocuk hastalarda, kan plazmasında bağışıklık tepkisini ilk başlatan unsurlar olan sitokinlerin düzeyine bakmışlar. Sitokin düzeylerinde artış görmekle birlikte, mikrop istilası üzerine bağışıklık hücrelerinin tepkisini tetikleyen toll benzeri reseptörlerin (Omurgalılarda doğal immün cevap mikroorganizmalara karşı savunmanın ilk basamağı) tepkisinde düşüş görmüşler. Bu da, bu reseptörlerin tepkisindeki azalmanın bağışıklık sisteminin felce uğramasına ve dolayısıyla ikincil bakteri enfeksiyonlarına sebep olabileceğini düşündürüyor. Söz konusu grip hastaları, orta şiddette grip geçiren hastalar, solunum sinsitiyal virüs (RSV- Her yaş grubunda akut solunum sistemi enfeksiyonuna neden olabilen virüs) hastaları ve sağlıklı kişilerden oluşan bir kontrol grubu ile karşılaştırılmış.

36598_3.jpg

Gribin bazı insanlarda ağır geçmesinin sebebi
Bağışıklık sisteminin felce uğramasının özel olarak grip enfeksiyonunun bir sonucu olduğu ve solunum sinsitiyal virüs enfeksiyonunda oluşmadığı gözlemlenmiş. Bu süreç belki de çocuklarda gribe bağlı ölümlerin dörtte birinin neden virüs enfeksiyonunu takip eden bakteri enfeksiyonundan kaynaklandığını açıklayabilir.

Journal of Leukocyte Biology’nin editör yardımcısı Dr. John Wherry, 1918 ve 1919’daki büyük grip salgınından beri tıpta büyük ilerlemeler kaydedilmiş olmasına rağmen, grip virüsünün hâlâ ciddi bir tehdit olmaya devam ettiğini söylüyor. Wherry, Dr. Sullivan ve ekibinin yaptığı araştırmanın gribin bazı insanlarda neden çok ağır seyrettiğini anlama yolunda bizi bir adım daha ileri götürdüğünü ve bunun doktorların daha etkin tedavi stratejileri geliştirmesine yardımcı olabileceğini de ekliyor.

36598_4.jpg