Grip insanı vefata kadar götürebilir
Sağlık Yazıları

Grip insanı vefata kadar götürebilir

Sonbahar demek daha kısa günler ve daha serin havalar demek. Şehirlere dönüş, mekteplerin açılması ve toplu hayatın çoğalmasıyla birlikte sonbahar aynı zamanda Grip influenza mevsiminin başlaması anlamına geliyor.

Gribin son derece berişici bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Sungur, btümöründe, boğazda ve akciğerlerde enfeksiyona, sağlık kurumunda rehabilitasyonu gerektiren meselelere ve hatta vefata neden olabildiğine dikkat topluyor ve uyarıyor:

“Sonbahar gelmeden siz ve aileniz influenza aşısı olarak sıhhatinizi koruyabilir, işlerini ya da mektebinizi aksatmaktan kurtulabilirsiniz.”

Vefata kadar götürebilir

Grip son derece berişici bir solunum yolu hastalığıdır. Btümöründe, boğazda ve akciğerlerde enfeksiyona, sağlık kurumunda rehabilitasyonu gerektiren meselelere ve hatta vefata neden olabilir.

Bronşit ve pnömoni gribin neden olduğu ehemmiyetli karmaşıklık misalleridir. Grip aynı zamanda diyabet, kronik akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları gibi sağlık meselelerinin ağırlaşmasına da neden olur.

Sağlıklı genç insanlar bile grip enfeksiyonu geçirip çok ciddi karmaşıklıklar yaşayabilir. Enfeksiyon atlatılsa bile bireyin yakınlarına bulaşabilir. Gripten gözetmenin en ehemmiyetli usulü ise aşı olmaktır.

Herkesin Grip aşısına lüzumu var

Grip virüsleri kesintisiz olarak değiştikleri için her sezonda yaygınlaşırlar ve enfeksiyona neden olur.

Grip aşıları araştırmalar neticesinde belirlenen ve o sene salgın yapması bilave edilen grip virüslerine karşı geliştirilir.

Bir kaç imtiyaz dışında 6 aylıktan itibaren herkesin aşı olması önerilir. Öte yandan bazı duyarlı bünyeler için grip aşısı olmak daha da ehemmiyet taşır.

Grip enfeksiyonu sırasında ciddi karmaşıklıklar büyüme ihtimali yüksek olan bireyler:

– Astım, diyabet, akciğer hastalığı, kalp hastalığı gibi meseleleri olanlar

– Gebe bayanlar

– 5 yaşından minik özellikle 2 yaşından minik ve 65 yaşından büyük olan bireyler

– Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar şahısların hekimlerine danışarak grip aşısı olması korunmak açısından büyük ehemmiyet taşır.

Grip Aşısı tehlikesiz mi?

Grip aşıları genel olarak tehlikesiz aşılardır. Yapım biçimine bağlı olarak, yumurta alerjisi olan ve bazı nörolojik hastalıkları olan bireylere aşı uygulanamayabilir.

Aşıyla alakalı en yanlış kanı grip aşısının grip yaptığı yolundaki inanıştır. İnfluenza aşıları insanları grip yapmaz.

Hafif ateşe ve bedende kırıklığa neden olabilir, ama grip enfeksiyonuna neden olmaz.