Göz sıhhatiniz için bu gıdaları yemeyin!
Sağlık Yazıları

Göz sıhhatiniz için bu gıdaları yemeyin!

Tüm dünyada görülen, sinsice ilerleyen, âmâlığa bile neden olabilen göz tansiyonu glokom, milyonlarca insanın sıhhatini tehdit ediyor. Rehabilitasyon edilebilir âmâlıkların sebepleri arasında ilk sırayı alan glokom, özellikle 50 ’li yaşlarda daha fazla görülüyor.

Erken teşhisin büyük ehemmiyet taşıdığını belirten Medical Park Trabzon Sağlık Kurumu Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih Demirbaş, “40 yaşın üzerindekiler, ailesinde glokom bulunanlar, hipertansiyonu, şeker ve damar hastalığı olanların yanı gizeme uzun süreli kortizon rehabilitasyonu alanlar daha fazla tehlike altında” dedi ve bilinmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Millet arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, dünyada birçok insanı etkileyen ve yaygın olarak görülen bir göz hastalığıdır. Görme asabına zarar vererek âmâlığa neden bile olabilir. Göz, beslenmesini göz içinde bulunan ve gözün bütünlüğünü sağlayan akışkanlar aracılığı ile reelleştirir.

Bu akışkan, siliyer cisim tarafından yapılırken, gözün içerisindeki bazı kanallar takviyesiyle dışarı atılır. Göz içindeki akışkanın imali ile atılma arasındaki balansın bozulması vaziyetinde göz içinde olağandan fazla biriken akışkan basınç oluşturarak göz asabı ve asap tabakasındaki asap liflerine hasar verir.

Hastalık yavaş yavaş ilerlediği için görme alanında ki eksilme ve kayıp, hasta tarafından çok çabuk fark edilmez. Erken teşhis hastalığın ilerlemesini durdurabilir fakat bunun içinde kumpaslı olarak göz tetkiki olunması gerekir.

Başlangıçta şikayete neden olmayan bir hastalık olduğundan ve seneler içinde yavaş ilerlediğinden göz asabını sefil edebilir. Görme gün geçtikçe eksilir. Şikayetler başlamış ise görme alanında kalıcı zarar yerleşmiştir. Belirtiler genelde gözde ağrı, bulanık görme, kızarıklık, renkli ulusalar görme, mide bulantısı ve kusma biçiminde olur.

ÂMÂLIĞIN EN EHEMMİYETLİ SEBEPLERİNDEN

Erken yarıyılda göz tansiyonu teşhisi için bugün geliştirilmiş çok muhtelif makinelere sahibiz. Rutin göz tetkikinde bile gözden kaçabilecek, çok daha başlangıç evresinde bir göz tansiyonu bile bazı makineler aracılığı ile saptanabilir.

Bu sebeple göz tansiyonu hadiselerinin özelikle çoğalış gösterdiği 50 ’li yaşlardan itibaren kesinlikle göz hakimiyeti yapılmalıdır. Zira göz tansiyonuna bağlı görme kaybı oluştuktan sonra geri döndürülemez. Tüm dünyada âmâlıkların ikinci en ehemmiyetli sebebidir.

40 yaşın üzerindekiler, ailesinde glokom bulunanlar, şekeri, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı olanlar, uzun süreli kortizon rehabilitasyonu alanların tehlike altında olduğunu unutmamak gerek.

ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL

Göz tansiyonun rehabilitasyonunda hasta, kesintisiz hakimiyet altında yakalanmak zorundadır.

Başlangıçta ilaç rehabilitasyonu yeterli olsa da zamanla yeterli hale gelebilir ya da başlangıçta göz tansiyonu ilaçla hakimiyet altına alınamayacak kadar yüksek olabilir.

Bu gidişatlarda cerrahi usuller düşünülmelidir. Göz tansiyonun stiline ve tipine göre uygulanabilecek lazer rehabilitasyonları da mevcuttur. Bu rehabilitasyonlar kalıcı çözümler sağlayarak hastanın ömür boyu ilaç kullanmasına da mani olabilir.

Netice olarak göz tansiyonu korkutucu olmakla birlikte çözümsüz değildir. Ehemmiyetli olan kumpaslı göz hakimiyeti yaptırmamız.

SİGARADAN UZAK DURUN

Göz sıhhati için önerilecek besinlerin başında A vitamini geliyor. Bu sebeple A vitamini ambarı olan havuç, ıspanak ve portakalı sıkça harcamakta fayda var.

Göz tansiyonunun gelişiminde beslenme biçiminin ve vitamin beceriksizliğinin bir rolü olmasa da meyve yemeyi ilgisizlik etmemek gerekiyor. Göz tansiyonu etrafsal etkenlerden çok ailesel etmenler ve bir ekip göz hastalıklarına ikincil olarak büyür.

Ama dikkat etkeniz gerekenler yok değil. Her şeyden evvel B12 vitaminini eksilttiğinden sigara kullanımında uzak durmak gerekiyor. Şeker ve şekerli besinlerden, yağlı gıdalardan sakınmak da büyük ehemmiyet taşıyor.

.