Göz seyirmesinin sebepleri neler kafeini fazla harcıyorsanız...
Sağlık Yazıları

Göz seyirmesinin sebepleri neler kafeini fazla harcıyorsanız…

Cemiyette tik gibi idrak edilen bazı hurafelerin işareti olarak gösterilse dahi reelinde ehemmiyetli sağlık meselelerinin işaretidir. Her ne kadar dikkate alınmayacak bir vaziyet gibi görünse de ilerleyen düzeylerinde görmeyi yasaklama noktasına kadar gelebilir. Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez göz seğirmesinin sebeplerini sırayla anlattı.

Göz seğirmesi, göz kapaklarında büyüyen ani ve kısa süreli spazmlar sebebiyle ortaya çıkar. Kısa süreli bu spazm genellikle görmeyi etkilemez. Sıklıkla birkaç dakika sürer ve geçer. Dışarıdan bakıldığında görülmez ve görünüşü etkilemez. Seyrek birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir.

Hafif izleyen göz seğirmesinden süratli bir biçimde kurtulmak için şunlara dikkat edilmelidir:

-Yeterli zamanda ve nitelikli uykuya umursayın.
-Kardiyo yapın.
-Hafifleme ve germe egzersizleri yapın.
-Kahve ve çay tüketimini eksiltin. 

Kafeini fazla harcıyorsanız… 

Sevinç için içilen kahvenin dozu günde 3-4 fincanı geçmemelidir. Bitkin ve stresli zamanlarda ister istemez daha sık ve yoğun ölçüde çay kahve içilmektedir. Bu da göz seğirmelerinin sıklığını ve müddetini artırabilir. Farkında olmadan kahve dışındaki gıda ve meşrubatlardan, bazen de bazı ilaçlardan yoğun ölçüde kafein alımı asıllaşabilir. Kış yarıyılında yaygın görülen soğuk algınlığının rehabilitasyonunda kullanılan bir hayli ağrı kesici ve ateş düşürücünün de kombine olarak kafein kapsadığı unutulmamalıdır. 

Genç stres altında olanlar dikkat! 

Göz seğirmesini sıklıkla faal yaşamın içerisinde, hırslı gayretçi ve stresli genç yetişkinlerde görülmektedir. Ruhsal ve vücutsal fazla bitkinlik en ehemmiyetli göz seğirmesi sebepleri arasında yer alır. Son birkaç hafta içerisinde yaşadığınız yeisler, kafanızı taktığınız ve uykunuzu kaçıran duygusal kasvetler de gözlerde seğirmeye neden olabilir.