Genel Sağlık

‘Glisemik indeksi’ yüksek besinler

Diyetisyen Taylan Kümeli’nin verdiği bilgiye göre, ‘glisemik’ değerleri yüksek bazı besinler açlık hissini sürekli canlı tutuyor.

.jpg

Patates

İçerdiği vitaminler: C, B, Potasyum, Kalsiyum, Protein, B6, Bakır, Manganez, Triptofan

İşlevleri: DNA sentezinden, kan hücrelerinin yapımına, hücreler arası iletişimi sağlayan fosfolipidlerin sentezlenmesine, kalp sağlığını korumaya, beyin ve sinir sisteminin aktivitesine, fiziksel performansın artırılmasına kadar pek çok işlevde görev alır.

Özellikle kabuğuna yakın kısımlardaki yüksek posa içeriği ile kolesterolün düşürülmesine, kolon kanserinin önlenmesine yardımcıdır.

4524.jpg

Havuç

İçerdiği vitaminler: A, K, C, Potasyum, B6, Manganez, Molibden, B1, B3 Fosfor, Magnezyum, Folat

İşlevleri: Karotenoidler kalp hastalıkları riskini azaltan, özellikle gece görüşünü sağlayan, maküler dejenerasyona ve katarakt gelişimine karşı koruyucu etki gösteren önemli bileşenlerdir.

Ayrıca karotenoid tüketimi pek çok kanser riskini azaltmakta, kan şekeri dengesini sağlamakta, insülin direncini ve yüksek kan şekeri düzeylerini olumlu etkilemektedir. Havuç kolon kanserine karşı da koruma sağlar.

4525.jpg

Bezelye

İçerdiği vitaminler: Bezelye besin öğeleri yönünden zengindir. 8 vitamin(K, C, B1, B2, B3, B6, A, folat), 7 mineral (manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum), diyet posası ve protein kaynağıdır.

İşlevleri: Zengin içeriği sağlığı olumlu etkiler. Kemik sağlığını koruyan önemli besin öğelerini içerir. Bezelye aynı zamanda folik asidin ve B6 vitaminin de önemli bir kaynağıdır.

Yapısındaki K vitamini ile de kanın akışkanlığını sağlayarak kalp sağlığını korumaya destekler. Bezelye, içeriğindeki C vitamini ile de kanserlere karşı koruyucu etki gösterir.

4526.jpg

Mısır

İçerdiği vitaminler: Tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir.

İşlevleri: İçeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Mısır, akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltan beta-kriptoksantin yönünden zengindir.

Tiamin için çok iyi bir kaynak olan bu besin, hafızanın güçlenmesine yardımcıdır. Ayrıca strese karşı vücudun savunmasını sağlar.

4527.jpg