Genital bölge kaşıntısı neden olur? Genital bölge kaşıntısı nasıl rehabilitasyon edilir?
Sağlık Yazıları

Genital bölge kaşıntısı neden olur? Genital bölge kaşıntısı nasıl rehabilitasyon edilir?

Kadınsal problemlerin başında gelen genital bölge kaşıntısından bir çok kadının davacı olmaktadır. Genele bakıldığında kolay bir mesele gibi görünse de kadınların dikkat etmesi gereken oldukça duyarlı bir mevzudur. Genital bölge kaşıntısı neden olur? Genital bölge kaşıntısının rehabilitasyonu nasıl olmalıdır? gibi sıklıkla sorulan sualleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cerrah Hekim Betül Görgen yanıladı…

“Vajinal enfeksiyonların bir ekip bulguları var. Akıntı olabilir, yanma olabilir, kaşıntı da en sık görülen bulgudur. Vajina ve vulma dediğimiz, dış genial bölgede olan kaşıntı vajinal enfeksiyonlarda en sık tesadüfülene bulgulardandır.

Özellikle her yaştan hanımın en ehemmiyetli şikayetlerindendir. Ama bu şikayeti yaş yarıyıllarına göre değerlendirmek gerekli. Adet görmeden evvel oluşan kaşıntının nedeni başka, adet yarıyılında, kadınların üretken yarıyılındaki kaşıntı nedeni başka, ya da menapoz yarıyılındaki kaşıntıların nedeni başkadır. 

Genelde adet evveli ve menapoz sonrası olan akıntı ve kaşıntılar genellikle klasik vajinal floranın henüz oluşmamış olmasından ya da menapozdaki gibi artık oluşmuyor olmasından kaynaklanıyor. zira ostrojen hormonu eksildiği için mukozal dokuların büyümesi ve kendini gözetebilmesi için lüzumlu asit civarı sağlayacak bakteriler bulunmuyor. 

Genelde mantar, birinci neden kaşıntıda. Ama bunun yanı gizeme öteki faktörler de kaşıntıya neden verebilir. Genellikle tetkikte bunun nedeni anlaşılır. Ya da vajinal akıntıdan kültür alınarak rehabilitasyon tasarlanır. Ama bazen alerjik nedenlerle de şiddetli kaşıntılar olabilmektedir.”