Gebelikte gerekli temel besin öğeleri!
Sağlık Yazıları

Gebelikte gerekli temel besin öğeleri!

Bütünsel Beslenme Danışmanı Bersu Ekinci, sağlıklı bir gebelikte mutlaka tüketilmesi gereken temel besin öğelerini açıklıyor…

A vitamini, hücre yenileme ve gelişimi konusunda kritik ehemmiyette. Bebeğin sağlıklı akciğerlere kavuşması buna bağlı. Havuç, tereyağı, yumurta, ciğer ve balık yağı ehemmiyetli kaynakları. K vitamini, özellikle bebeğin asap sisteminin gelişiminde ehemmiyetli. İyi kaynakları,ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı bitkiler, brokoli, marul ve zeytinyağı. Kolin, B vitamini ailesinden bir yağ asidi. Beynin gelişimi açısından ehemmiyetli. En ehemmiyetli kaynağı, yumurta sarısı. Glisin, gebelikte mutlaka alınmalı. Bebeğin gelişimi açısından çok ehemmiyetli bir amino asit. Yüksek protein kapsayan yiyeceklerde bulunuyor ama en ehemmiyetli kaynağı, kemik iliği ve kemik suyu.

40546_5.jpg

Demir: Gebelik sırasında anne adayının demir ve folik asit lüzumu yarı yarıya çoğalıyor. Demir, dokularımıza oksijeni iletmekte hayati bir rol üstleniyor.

Ciğer, dalak gibi sakatatlar, çayırda yayılmış sığırlardan elde edilen et, ehemmiyetli demir kaynakları. Folik asit: B12 vitaminiyle birlikte hücre yapısı ve Deoksirübo Nükleik Asit yaradılışında ehemmiyetli. Beyin ve omuriliği de besliyor. Bebeğin asap sistemi üzerinde de etkili. Ispanak, şalgam, turp gibi yeşil yapraklı bitkiler, kuşkonmaz, hardal otu, brokoli, mercimek, lahana, pancar ve karnabahar iyi kaynakları. Tavuk ve dana ciğerinde de bulunuyor.

40546_1.jpg

Kalsiyum: Kemik yaradılışı ve sıhhati konusunda hayati ehemmiyette. İskelet sistemimizin düzgün gelişimi, kaslarımızın iyi çalışması, hormonal kumpasımız ve kalbimizin atması için yeterli kalsiyumu almamız koşul. Araştırmalar, hamile kalındıktan sonra bedenimizin daha fazla kalsiyuma gereksinim dinlediğini gösteriyor. Kalsiyum en çok, lahana, kara lahana gibi yeşil yapraklı bitkilerde, susamda, kemik iliği ve suyunda ve somon gibi balıklarda bulunuyor. B6 vitamini: Eritrositlerin rakamını artırıyor. Asap sistemi üzerinde etkili. Gebeliğin başlarında görülen bulantıya da iyi geliyor.

İyot: Tiroid bezlerinin iyi çalışması için kritik bir rol üstleniyor. Bebeğin beyni, kalbi, kasları ve hipofiz bezinin gelişimi açısından ehemmiyetli. Deniz bitkileri yosun vb. ehemmiyetli iyot kaynakları.

40546_2.jpg

Bunlar da ehemmiyetli ama çok bilinmiyor DHA: Kalp ve beyin sıhhatimiz açısından ehemmiyetli bir yağ asidi. Omega-3 içinde. En ehemmiyetli kaynağı balık yağı. Daha az oranda yumurta ve etlerde yer alıyor. Biotin: Hücre yenilenmesi ve gelişiminde etkili. B vitamini grubu içinde yer alıyor. Sağlıklı saç, ten ve tırnaklar için ehemmiyetli. Karaciğerde yağlanmayı önlüyor. Tabiatta yumurta sarısı ve ciğerde bulunuyor.

40546_3.jpg

A, E, D, K vitaminleri ve öbürleri E vitamininden başlayalım: Kalp rahatsızlıklarına, felce, enfeksiyonlara ve kansere karşı koruyucu. En ehemmiyetli kaynakları; badem, ayçekirdeği, kuşkonmaz, yeşil yapraklı bitkiler, avokado ve buğday özü yağı.

Soğuk sularda avlanan balıklar, balık yağı, tereyağı ve yumurta iyi birer D vitamini kaynağı. Güneşi de unutmayalım tabii ama. Kararında, güneş koruyucu ile güneşlenmek kaydıyla…

40546_4.jpg
.