Gazlı diyet içeceklerin vücuda 7 etkisi!
Sağlık Yazıları

Gazlı diyet içeceklerin vücuda 7 etkisi!

Gazlı diyet içeceklerin sağlığınıza olan negatif etkileri inanılmaz boyutlara ulaşıyor. İşte gazlı diyet içeceklerin vücudunuza zararlı 7 etkisi…

Diyet olsun ya da olmasın gazlı içeceğinizin kabı bile sağlığınıza zarar vermeye yetiyor. Bazı diyet ya da normal gazlı içeceklerin kapları bisfenol A adlı, endokrin hormonu salgılanması ve işlevine zarar veren bir kimyasalla kaplı olabiliyor.

Bisfenol A maddesi kalp rahatsızlıklarından, obeziteye ve üreme problemlerine kadar birçok sağlık sorununa neden olur.

31634.jpg

Sizce gün içerisinde tükettiğiniz en kalorili şey nedir? Kahvaltıda kepekli ekmeği kenara atıp yediğiniz beyaz ekmek mi yoksa ekstra peynirli koca bir hamburger mi? Tahmin etmek düşündüğünüz kadar zor değil, üzerinde sıfır kalori yazan gazlı içecekler farkında olmadan tükettiğiniz kalori bombalarının ta kendisi.

En sevdiğiniz yemeğin yanında bir kutu diyet gazlı içecek açmadan önce yalnızca alacağınız kalorileri değil, bu sağlıksız içeceğin böbrek hastalıkları ve bel çevresinin kalınlaşması gibi yan etkilerini de düşünün.

İşte gazlı diyet içeceklerin sağlık üzerindeki kötü etkileri…

45839.jpg

Gazlı diyet içeceğiniz böbreklerinizin sağlığını bozabilir.

Harvard Tıp Fakültesi’nde 3,000 Kadın üzerinde yapılan ve 11 yıl süren bir araştırmaya göre, gazlı diyet içecek tüketimi böbrek yetmezliği riskini 2 katına çıkarıyor.

Günde 2 bardak gazlı içecek ve fazlası tüketildiğinde bu riskli bölgeye adım atmış oluyorsunuz. Üstelik, böbrek yetmezliğine sebep olan gazlı içecekler normal şekerli olanlar değil, yapay şekerden üretilen “diyet” ya da “sıfır şeker” etiketli olanlar.

45840.jpg

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre gazlı diyet içecek tüketimi metabolik sendroma sebep oluyor ve metabolizmanızı alt üst ediyor.

Düzgün işlemeyen bir metabolizma belinizin kalınlaşmasına, kolesterolün yükselmesine ve kalp rahatsızlıklarına yol açar.

50911.jpg

Diyet gazlı içecekler obezite riskini arttırır. Teksas Sağlık Bilimleri Merkezi’nde yapılan bir araştırmada insanların tükettiği her gazlı diyet içeceğin, kişinin aşırı kilolu olma riskini arttırdığını ortaya koyuyor.

Yapay tatlandırıcılar, vücudun aldığı kalorileri yiyeceklerin ne kadar tatlı olduğuna bağlı olarak düzenleme kabiliyetini köreltir.

Bu da diyet gazlı içecek içen kişilerin daha fazla yiyecek tüketmesine neden oluyor, çünkü vücut yapay tatlandırıcı tarafından kandırılarak daha fazla açlık hissediyor.

45637.jpg

Diyet gazlı içeceklerle hazırlanan alkollü kokteyller daha hızlı sarhoş ediyor. Avustralya’da Royal Adelaide Hastanesi’nde yapılan bir araştırmaya göre şekersiz içki karışımları alkollü içeceklerin kan dolaşımına, şekerli içeceklere göre daha hızlı girmesine neden oluyor.

41748.jpg

Diyet gazlı içecekler diğer gazlı içeceklerin içermediği bir şeyi, küf önleyici içeriyor. Bu küf önleyici maddeler neredeyse tüm diyet gazlı içeceklerde bulunuyor ve sodyum benzoat ya da potasyum benzoat şeklinde adlandırılıyor.

Bu kimyasal maddeler, DNA mitakondriyasında ciddi hasarlara neden olabiliyor, hatta mitakondriyi pasifleştirebilecek kadar ileri seviyeye çıkabiliyor.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Profesörü Peter Piper, bu maddelerin aynı zamanda astım, ürtiker(kurdeşen) ve diğer alerjik durumlara sebep olduğunu belirtti. 1999 yılında ortaya çıkan bu bilgiler üzerinde o tarihlerden beri büyük çalışmalar yapıldı ve birçok firma diyet gazlı içeceklerde DNA yapısına zarar veren bu maddeleri durumunu iyileştirmek için girişimlerde bulundu.

Fakat geliştirilmiş formüller bile gözler, cilt ve kaygan hücre çeperinde hassasiyete yol açıyor .

48002.jpg

3.2 pH derecesiyle diyet gazı içecekler oldukça asidik bir yapıya sahip. İçeceklerde bulunan asit diş minesinin çözünmesine neden oluyor . Günde 3 kutu ya da daha fazla diyet gazlı içecek tüketen yetişkinlerin ağız sağlığı oldukça kötü.

Gazlı diyet içecek düşkünlerinin daha fazla sayıda eksik dişi, dolgusu ve çürüğü olduğu Michigan Üniversitesi tarafından doğrulanıyor.

49817.jpg