Fazla Kilo Belleği Da Vuruyor
Alzheimer

Fazla Kilo Belleği Da Vuruyor

Obez insanların belleklerinin daha cılız olduğu ortaya çıktı. BCC’nin haberine göre. “Quarterly Journal of Experimental Psychology mecmuasında yayımlanan çalışmanın neticeleri, fazla kilolu insanların belleğinin cılız dostlarına mukayeseyle daha makûs olduğunu ortaya koydu.

Beden Kitle İndeksi BMI 18’den 51’e kadar değişen 50 şahıs üzerinde yapılan araştırına, fazla kilolu olmak ile “epizodik hafızada” veya geçmiş tecrübelerini anımsama becerisinde görülen zayıflama arasında ilişki olduğunu gösterdi. Cambridge Üniversitesinden Dr. Lucy Cheke yaptığı açıklamada, kobaylardan değişik zamanlarda objeleri gizlemeleri istendiğini ve sonradan neyi, nerede, ne zaman gizlediklerinin sorulduğunu belirtti.

Obez bireylerin hafıza marifetinin, daha ince olanlara göre yüzde 15 cılız olduğunu kaydolan Cheke. “Yüksek BMI vaziyetlerinde hafıza canlılığında eksilme yaşanıyor ancak hafıza kaybı gibi bir vaziyet mevzubahisi değil” dedi. Sıhhatsiz beslenme milyonları obeziteye iterken Türkiye’de de obezite oranının yüzde 30’lara eriştiği belirtiliyor.