Cinsiyetçiler ruh hastası mı?
Psikolojik Sağlık

Cinsiyetçiler ruh hastası mı?

Bilimsel çalışmalar cinsiyetçi yaklaşım sergileyen erkeklerin ruhsal hastalık taşıma tehlikesinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Eril normları ve cinsiyetçi davranışları benimseyen erkeklerin psikolojik rahatsızlıklara yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan araştırma, çapkın ve kendilerini bayanlar üzerinde iktidar sahibi olarak gören erkeklerin, eril normlara uymayı daha az önemseyen hemcinslerinden daha fazla psikolojik meseleyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Sonuçları “Journal of Counseling Pschology” mecmuasında yayımlanan çalışmada, Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan 78 değişik araştırmanın belirtileri meta-tahlile tabi tutuldu.

Araştırmacılar toplam 19 bin 453 katılımcının, cemiyette ananesel erillik anlayışını yansıttığı varsayılan kazanma tutkusu, kendine yeterlilik, duygularını hakimiyet etme ihtiyacı, şiddet meyli, çapkınlık ve bayanlara hükmetme dahil olmak üzere 11 ayrı norma karşı tavrını inceleme etti.

Ardından bu davranışlar, us sıhhati açısından üç genel netice tipiyle ilişkilendirildi: Negatif us sıhhati depresyon; pozitif us sıhhati tatmin ve psikolojik danışma arayışı.

Sonuçta kendini eril normlara bağlı gören katılımcıların psikolojik bozukluklara daha yatkın olduğu gözlendi.

Araştırmacılar bu ilişkinin kendine yeterlilik, çapkınlık ve bayanlar üzerinde hakimiyet kurma olmak üzere özellikle üç normda bariz olduğunu tespit etti.

Çapkınlık ve bayanlar üzerinde hakimiyet kurma iddiasının cinsiyetçi tavır şeklinin en sarih ifadesi olduğuna dikkat toplayan çalışmanın başyazarı Dr. Y. Joel Wong, “Bu normalara bağlılıkla negatif us sıhhati arasındaki güçlü ilişki, cinsiyetçiliğin yalnızca bir cemiyetsel haksızlık olmadığı, aynı zamanda bu tutumları benimseyenlerin us sıhhati üzerinde de yıkıcı bir tesiri olduğunu ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Wong, bu tip erkeklerin yalnızca psikolojik rahatsızlıklara yatkın olmakla kalmayıp, aynı zamanda psikolojik destek alma mevzusunda da daha çekimser olduklarını ifade etti.

Kaynak:Anadolu Ajansı/Muhabir:Emre Aytekin