Genel Sağlık

Eros’un yayı şimdi dudaklarda!

….

.jpg

Gülüşü ortaya çıkaran seksi ve belirgin dudaklar son günlerin modası. Dudağı dolgunlaştırırken aynı zaman dudağın konturunu da ortaya çıkaran Eros Yayı Estetiğini, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir anlatıyor.

22870.jpg

Eros Yayı denilen bölge dudakta tam olarak neresidir?

Eros Yayı, tıpta Estetik Cerrahi’de sıkça kullanılan bir deyim. Eros ya da Aşk Yayı olarak adlandırılan yer, üst dudağın tam ortasındaki minik çukurluktan ağzın kenarlarına doğru inen, soluk renkli, cilt ve mukoza arasında belirgin bir hat oluşturan kıvrımdır. Bu kıvrımların narin, yumuşak hatlarda ve belirgin olması ve bu hattın içe değil dışarıya doğru hafifçe çıkık/dolgun olması kadına da erkeğe de büyük seksapel katar. Hepimizde Eros Yayı mevcuttur.

15399.jpg

Magic Lip Surgery’nin uygulanan dudak dolgunlaştırma yöntemlerinden farkı ne?

İki yönden farklı. Birincisi dudakta hacimle birlikte Eros Yayı yani seksapeli oluşturacak kıvrımları belirginleştiriyor ve hazırlanan bu hattı dolgunlaştırıyoruz. İkincisi; adeta bir resim gibi çizilip tasarlanan dudakları hastamız değiştirmek isteyene kadar deforme olmadan erimeden koruyacak FDA onaylı özel bir dudak implantı kullanıyoruz. Kullanıcının dudakları senelerce ilk günkü gibi kalıyor. Yöntemin dudak estetiğine kazandırdığı en büyük yenilik ise, ilk dudak implantlarından farklı olarak Magic Lip Surgery implantlarının istenirse zahmetsizce çıkarılması ve dudakların ilk halinin deforme olmadan kalması.

16883.jpg

Şekil bozukluğuna yol açmıyor!

Kalıcı dudak implantlarının (silikonların) doku içine dağıldığı için çıkarılamadığı üstelik farklı oranlarda eridiği için zamanla şekil bozukluklarına yol açtığı için tercih edilmiyor. İlk dönem dudak silikonları meme büyütme operasyonlarında kullandığımız gibi koruyucu bir tür zar içinde değildi. Enjeksiyon şeklindeydi. Dudakta zerk edildiği dokulara dağıldığı için çıkarılması neredeyse imkansızdı. Üstelik doku bu silikon maddesini eritmeye çalıştığı için asimetrik birikmeler, erimeler, nodüller (doku sertleşmeleri) meydana gelebiliyordu. Bu yöntemin bence alanında devrim niteliği taşıyan avantajı implantıdır. Meme silikonları gibi koruyucu zar içinde olan ve yine son dönem meme silikonlarındaki gibi akmayan, erimeyen içeriğe sahip dudak implantları dokulara karışmaz. Yerleştirildiği yere sızmaz, dağılmaz, bozulmaz ve erimez. Bu dudaklarınızın ilk günkü gibi kalması demektir. Erimediği, deforme olmadığı için tekrarlanmasına da gerek olmayan Magic Lip Surgery, ağrılı dudak dolgu uygulamasından ve 6-8 ayda bir karşılaşılan dolgu maliyetinden çekinenlere iyi bir alternatif kabul edilebilir.

17929.jpg

Uygulama nasıl yapılıyor?

Lokal anestezi altında sadece dudaklarınız uyuşturularak 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebilen bir işlemdir. İşlemden sonra ağrı sızı olmaz. Ancak uygulamaya bağlı olarak bölgesel şişlik 1-2 gün sürebilir. Bu dönem de sosyal hayatınız etkilenebilir. O nedenle böyle işlemleri cuma günleri yapmak daha doğru olmaktadır. Bir hafta sonra da kontrol gerekir. Ağız köşelerinizde içerde kalan dikişleriniz alınır ve işlem biter.

12662.jpg

Öpüşürken fark edilmiyor

Bu uygulamada dudak köşelerinde 0,5 cm’den daha küçük kesiler yapılır ve bu kesiler ağız içinde kalır ve bu sayede de iz kalmaz. Dudaklarda his kaybına neden olan bir işlem değildir. Dudak hareketleri sırasında hissedilmez, öpüşürken de fark edilmez.

12660.jpg

Uygulama ertesinde nelere dikkat edilmeli?

Uygulamadan sonra lokal anestezinin etkisi geçene kadar sıvı gıda tüketmemeniz istenir. Sonrasında ise işleme bağlı olarak sonuçtan bağımsız dudaklarınız 1-2 gün şişer ancak bu geçici bir görüntüdür 2-3 gün içinde şişlikleriniz iner ve normal hayatınıza dönersiniz.

15908.jpg

Eros Yayı’na sahip ünlüler

Eros Yayı denen hat dudaklardaki seksapeli ve çekiciliği vurgulayan bölge. Dudaklardaki dolgunluk kadar kıvrımların varlığı ve konumu Eros Yayı hattını çekici kılıyor. Bu kıvrımlara sahip olanlar ya da estetik müdahalelerle oluşturanlar dudakları pek dolgun olmasa da oldukça beğeniliyor ve seksi bulunuyor. Amerikalı ünlü aktrist Kirsten Dunts dudakları incecik olmasına karşın Eros Yayı hattı muhteşem olduğu için yüzünün en dikkat çekici parçasını dudakları oluşturuyor. Pop yıldızı Britney Spears ise alt dudağını dolgunlaştırırken üst dudağında Eros çizgisini belirginleştirerek çekiciliğini artırmış ünlülerden. Türkiye’den Beren Saat ve Tarkan Eros Yayı çizgisi doğal ve güzel bulunan ünlüler arasında.

2908.jpg