Kadın Sağlık

Erkek İnfertilitesi

İnfertilite Nedir?

Üreme işlevinin olmamasıdır. Bir yıl boyunca korunma olmaksızın sistemli cinsel alakaya karşın gebelik olmazsa infertilite (kısırlık) vardır. İnfertilitenin cinsel güçle ilgisi yoktur. Cinsel gücü çok kuvvetli olan bir erkek kısır olabilir. Bilakis cinsel gücü fazla olmayan bir erkeğin çok çocuğu olabilir. Gebelik olmaması durumunda erkek ve bayanın birebir vakitte ve paralel olarak tetkik ve tedavisi gerekir. Böylelikle vakit kaybı önlenmiş olur. İnfertilite % 40 bayana bağlı, % 40 erkeğe bağlı, % 10 her ikisine bağlı olarak ve % 10 bilinmeyen sebeplerle ortaya çıkar. İnfertilite büyük oranda tedavi edilebilir. Değerli olan vakit kaybetmeden erkeğin ürolojik, bayanın da jinekolojik olarak tetkiklerine başlamaktır.

Erkek İnfertilitesinin Sebepleri Nelerdir?

Genetik faktörler, doğuştan yapı bozuklukları, anatomik sorunlar, genital bölgede geçirilmiş ameliyat ve travmalar, iltihabi hastalıklar, hormonal bozukluklar, sperme karşı antikor üretimi, varikosel, küçük yaşta geçirilen kabakulak üzere yüksek ateşli hastalıklar, birtakım ilaçlar, çok alkol ve sigara tüketimi, çok kilo ve idman, testislerin devamlı yüksek ısıya maruz kalması üzere sebepler erkeklerde infertiliteye neden olabilir.

İnfertilitenin Kıymetlendirilmesi:

Evvel hastanın tıbbi özgeçmişi etraflıca öğrenilmelidir. Sonra hastanın tam olarak ürolojik muayenesi yapılmalıdır. Daha sonra aralıklı olarak iki kere üç günlük perhiz sonrası spermiyogram (meni analizi) yapılır. Ayrıyeten laboratuar testi olarak tam idrar analizi, kültür ve antibiyogram, hemogram, FSH, LH, prolaktin ve testosteron hormonları, antisperm antikor tayini ve testislerdeki kan deveranını görmek için skrotal dopler ultrasonografi tetkiki yapılması gerekir.

İnfertilite Tedavisi

Bu tetkiklerin sonucunda bulunan olağan olmayan sonuçlara nazaran değişik tedaviler uygulanır. Spermiyogramda sperm sayısı, hareketliliği ve biçim özellikleri kıymetlidir. Bunların olağandan daha düşük olması çocuk olmasını maniler. İdrar yollarında iltihap varsa antibiyotik tedavisi yapılır. Hormonal bozukluklar ve çok antikor imali ilaç tedavisi gerektirir. Varikosel varsa mikrocerrahi uygulanarak ameliyat yapılır. Bu tedavilerden sonuç alınamazsa sağlıklı sperm üretimini sağlamak için ilaç tedavisi uygulanır. Bundan da sonuç alınamadığı taktirde yardımcı üreme tetkiklerine başvurulur. Bunlar artifisyel inseminasyon (aşılama), IVF (in vitro fertilizasyon), ICSI (mikroinjeksiyon) üzere tetkiklerdir. Spermiyogramda hiç sperm yoksa Mikro-TESE + ICSI (ameliyatla testislerden alınan modüllerde bulunan spermlerle yumurtanın döllenmesi) metodu uygulanır.