Kadın Sağlık

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu)

Cinsellik ömrümüzün en değerli ögelerinden biri. Değerli lakin söylenmeyen, saklanan, paylaşılmayan, öğrenilmeyen ve yanlış öğrenilen. Olağan dışı bir durum olduğunda utanılan, güya rahatsız olan kişinin kendi elindeymiş üzere..

Öylesine abartmışızki mevzuyu, iktidar her şeye hükmeden ve bir anda iktidardan düşme iktidarsızlık olarak tanımlamışız.

Aslında o kadar kolay ki husus mavi -turuncu- mor iktidarlar. Alıyorsun minicik bir hapı sonra oluyorsun hükümdar.

Latife bir yana mevzu hakikaten değerli yüzyıllardan beri hususla ilgili araştırmalar denemeler yapılmış türlü bitkiler türlü ilaçlar denemiş bunların bir kısmıda sahiden başarılı olmuş.

Biz kısaca erektil disfonksiyon nedir ? Organik kaynaklı ereksiyon sorunlarının tanısı nasıl konmaktadır? Tedavide neler yapılmaktadır? Bunları kısaca özetleyelim.

Erektil disfonksiyon nedir?

1992 yılından beri bilimsel ortamda “iktidarsızlık” sözünü kullanılmamakta, zira erkeğin cinsel “iktidarını” kaybetmesi yalnızca cinsel organının sertleşmemesini değil, bunun yanında erken boşalma sonucu eşini tatmin edememesi yahut gerilimli hayatı yüzünden isteğini kaybetmesi üzere farklı nedenlere de bağlı olabilecek karmaşık bir ikili ilgi meselesine işaret etmekte. Bu yüzden “memnun edici seksüel performansa müsaade verecek kâfi ereksiyonu sağlamak ve devam ettirmedeki kalıcı yetersizlik” olarak tanımlanabilecek bu durumu “sertleşme bozukluğu” yahut “erektil disfonksiyon” olarak tanımlamak daha yanlışsız olacaktır.

Erektil disfonksiyonun sebepleri nörojenik, hormonal,damarsal, geçirilmiş operasyonlar yahut psikojen olabilmektedir. Kimi sistemik hastalıklar diyabet, yüksek tansiyon, obezite, organik kaynaklı empotansa sebep olabilmektedir.Özellikle obezite başka sistemik hastalıkları ve hormon profilini etkileyerek, organik kaynaklı empotansa sebep olmaktadır. Kalp damarlarımızı etkileyen her türlü sistemik hastalık tıpkı vakitte penil vasküler yapıyı da etkilemektedir.

Ülkemizde yapılan araştırmalara nazaran 40 yaşın üstündeki erkeklerin en az 1/3 ünde hafif orta yahut ağır sertleşme sorunu yaşadığı tespit edilmiştir.

Hastalığın teşhisi hastanın üroloji uzmanına gelmesi ve hastanın şikayetlerinin dikkatlice dinlenmesi ile başlar, tecrübeli bir üroloji uzmanı hasta ile ayrıntılı konuşma esnasında hastalığın sebebini en başında iddia edebilir. Yapılacak ayrıntılı muayene biokimyasal ve hormonal kıymetlendirme ile sistemik hastalıklar tanınabilir. Uyku esnasında penil kıymetlendirme vasküler yapı hakkında ayrıntılı bilgi verir. Radyolojik kıymetlendirme ile vasküler ve penil anatomik yapıya ilişkin sebepler ortaya konabilir.

Vasküler yapıya ilişkin kıymetlendirme renkli doppler ultrasonografi ile yapılmaktadır