Genel Sağlık

‘Enginar giren konuta hekim girmez!’

.

.jpg

Enginar cilde de vücuda da bereket sağlıyor!

Sabah’ın haberine göre, mahalle pazarlarında “Enginar giren konuta hekim girmiyor” sloganıyla satılan enginar; pek çok bilimsel araştırmaya mevzu olmuştur.

Bir Akdeniz nebatı olduğu için ülkemizde bol bulunan enginar; içeriğindeki kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin sebebiyle; kanser, kalp hastalığı, karaciğer bozukluğu, yüksek kolesterol ve diyabet gibi bir hayli sağlık problemine karşı koruma sağlıyor. Bu yazıda da enginarın rakamsız faydaları hakkında bilgi vereceğiz…

16454.jpg

Yaprağı daha bereketli

Enginar yaprağı özünün, hastalıklarla çaba edip ömrü uzattığı; 2009 senesinde İngiltere’de yapılan bir araştırma ile kanıt edilmiştir.

Enginar ve enginar yaprağı özü, bedendeki kolesterol seviyelerini düşürüyor.

Araştırma sonunda, kobayların total kolesterol seviyesinde
yüzde 4.2 oranında eksilme kaydolunmuş!

Enginarın kalp sıhhatine ve yüksek kolesterol hastalarına tesirini araştırmak için yapılan başka bir çalışmada ise enginar yapraklarının rehabilitasyon edici tesirine tesadüfülmüştür. Altı hafta süresince yarım enginar özü harcayan hastalarda, total kolesterol seviyesinin yüzde18.5 oranında eksildiği görülmüştür.

16455.jpg

Sindirime yardımcı

Enginardaki yüksek sinarin konsantrasyonu; yalnızca kolesterol değil, sindirim sistemine de katkıda bulunur.

Sinarin, safra imalini uyarıcı olarak öğrenilir ama yağların sindirimi ve absorbe edilmesini de sağlar.

Pek çok araştırma; enginar yaprağı özünün, bağırsak belirtili hastalara çok bereketli olduğunu göstermiştir.

16456.jpg

Enginar urları küçültüyor

Slovak Cumhuriyeti’ndeki Comenius Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı özünün lösemi hücrelerinin gelişmesini yasakladığı görülmüştür.

Zeytinyağı ile beraber harcandığında mide kanserleri üzerinde de ur küçültücü tesiri olduğu bildirilmiştir.

Enginarın etkileri

Enginar yaprağındaki sinarinin bereketli olduğu kanser cinsleri arasında; karaciğer, prostat, meme, yumurtalık, sütun, akciğer ve mesane kanserleri de yer alıyor. İngiltere’de sütununda polip olan 2 bin 35 birey üzerinde yapılan bir çalışma ise adenomlarda kanserli kitle eksilme olduğunu ortaya koymuştur.

16458.jpg

Kanserli hücrelerin dağılmasını engelliyor

Enginar, flavonoid silimarin kapsayan, güçlü bir karaciğer gözeticidir. Karaciğerdeki dokuların, hücre çeperlerinin içinde alana gelen lipit peroksidasyon sürecini düzenler.
Enginarın içeriğindeki bir hayli güçlü polifenol ise prostat kanserinin önlenmesinde rol oynar. Enginar tüketiminin ayrıca meme kanseri ve lösemi rehabilitasyonunun idaresinde de tesirli olduğu öğrenilmektedir.

Enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanların; kanserli hücre vefatını artırdığı ve kanserli hücrelerin dağılmasını eksilttiği yapılan pek çok araştırma ile ispatlanmıştır.

16459.jpg

Yaşam niteliğini arttırıyor

İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde, bağırsak belirtili ve hazımsızlık sürükleyen 208 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı ektresinin yüzde 26.4 oranında iyileşme yarattığı gözlendi.

Kobayların yaşam niteliği yüzde 20 oranında arkasıydı.

16460.jpg
.