Genel Sağlık

En hoşlandığımız besinlere sağlık yardımı

..

.jpg

Yemek yapmak da, yemek de büyük sevinç! Fakat reelinde bu ‘eylemin’ tek emeli yaşamda kalmak! Yemek sevincimizi de gölgelemeden menümüze sağlık ekleyebiliriz. Zira farkında olmadan yaptığımız kusurlar var. En makûsu da sağlıklı beslendiğimizi sanmak…

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Gizem Keservuran anlatıyor.

15828.jpg

Tüm bu hububat grubu besinler temel karbonhidrat kaynaklarımızı oluşturmaktadır. Ancak püf noktası, pirinç pilavındaki nişastanın yüzde 80 ’i bedenimizde emilirken, bulgur pilavı ve az pişmiş makarnadaki nişastanın yüzde 40 ’ı emilmektedir. Bu sebeple ana yemeklerde pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, mantı yerine aldante makarna hafif sert, az pişmiş seçim etmek gerekiyor.

Kabak ve ayva tatlısını da kış mevsiminde unutmamak gerekiyor.

21072.jpg

Doğanın bize sunduğu sebzelerden soğangiller ailesinden kuru soğan ve pırasa, ‘quarcetin-antioksidan öğe’ içerikleriyle bağışıklık sistemimizin korunma kalkanlarıdır. Yeşil ve kırmızı mercimek ise yüksek gıda kıymetleri ve posa içerikleri ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliklerini göstermektedir. Baharatlar ise sanki orkestra şefi gibi yemeklerimizin lezzetine istikamet vermektedir. Kış aylarında hastalıklardan korunmak ismine zerdeçallı-tarçınlı mercimek çorbanıza her akşam yemeğinde yer verebilirsiniz.

21073.jpg

Çorba demişken…

Neredeyse her ana öğünde, yemekte içimizi ısıtan sıcak bir kase çorba içmek isteriz. Çorbaları hazırlarken yağda unu kavurmak, bir değişik deyişle terbiye hazırlamak mutfaklarda çok yaygın bir uygulamadır. Oysa yüksek ısıda kavurma harekâtı, kanserojen öğelerin sarihe çıkmasına neden olacak, kullandığımız beyaz un gıda bedeli düşük bir karbonhidrat kaynağı olacaktır. Beyaz un yerine bütün buğday unu, yağda unu kavurma yerine yumurta ile bütün buğday ununu karıştırarak kıvam vermek mümkün…

21074.jpg

Kestane kebap yeniden kış aylarında seçim edilen neşeyle harcanan gıdalar arasındadır. Ancak kestaneyi de patates gibi düşünebiliriz; çok sıcakken harcadığınıza kan şekeriniz süratli yükselip akabinde düşme meyli gösterecektir ve kısa zamanda tekerrür açlık hissi oluşacaktır. Kestaneyi hafif soğuduktan sonra ister közlenmiş ister haşlanmış olsun, yanında bir kadeh süt veya sütlü kahve ile harcadığınızda ise sizi uzun vakit tok yakalayan ve gıda bedeli yüksek bir öğün olacaktır.

21075.jpg

21071.jpg