Elmanın faydaları neler romatizmayı rehabilitasyon ediyor!
Sağlık Yazıları

Elmanın faydaları neler romatizmayı rehabilitasyon ediyor!

Pek çok çeşidi bulunan ve kırmızı, sarı ve yeşil gibi renklere sahip olan en beğenilen meyvelerden biri elma. Mucize yiyecek olarak adlandırılan elmayı bu kadar özel yapan kapsadığı başta A, E, B6, C, K, B1, B2 vitaminleri ve sıhhate olan faydaları. Elmanın sıhhate verimleri arasında kalp, mide ve karaciğer rahatsızlıklarının, safra taşlarının, kabızlığın, kansızlığın ve diyabetin önlenmesi sayılabilir. Ayrıca romatizma, göz bozuklukları, muhtelif kanserler, gut ve Alzheimer ve Parkinson hastalığına yakalanma riskinizi de eksiltirler. İşte elmanın öğrenmediğiniz verimleri!

Romantizmayı rehabilitasyon ediyor

Elmada bulunan kaempferol, kuersetin ve myricetin gibi bileşikler, artrit ve gut gibi inflamatuar gidişatları eksiltmede fayda sağlıyor. Romatizmadan muzdarip insanlar elmayı iyileşme sürecine destekçi bir rehabilitasyon usulü olarak kullanabilirler.

Sindirimi kvakalaştırır

Elmalar, lif bakımından zengin olduğundan, sindirim sürecine destekçi olur. Kumpaslı elma tüketimi, düzgün bağırsak hareketleri ve kabızlık, ishal, irritabl bağırsak belirtiyi IBS ve değişik mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.

Bununla birlikte, en ehemmiyetli keşifler akciğer kanseri ile alakalı olmuştur. Elma, akciğer kanserini eksiltmede ve dağılmasını yavaşlatmada aşikar ve inkar edilemez bir etki göstermektedir.

İnmeyi önler

Çalışmalar, kumpaslı elma tüketmenin hem erkeklerde hem de kadınlarda trombotik inme riskini eksilttiğini göstermiştir.

Kansızlık rehabilitasyonunda

Elmalar, zengin bir demir kaynağı oldukları için kansızlık rehabilitasyonunda faydalıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin rakamını artırarak, yalnızca kansızlık yaradılışını engellemekle kalmaz, aynı zamanda temel uzuvların oksijen almasını da sağlar. Bu da kan dolaşımının ve uzuvların düzgün çalışmasına neden olur.

Bağışıklık sistemini destekler

C vitamini, antioksidan bileşikler ve protein açısından zengin olan elmalar cılızlığın önlenmesinde, bağışıklığın çoğalmasında ve kas kütlesinin geliştirilmesinde ehemmiyetli rol oynar. Kilo almak istiyorsanız, elma günlük perhizinizin bir parçası olmalıdır. Ayrıca bedenin detoksifiye edilmesine ve genel sıhhatin iyileştirilmesine destekçi olurlar.

Diyabeti kontrol altında meblağ

Kan şekeri kontrolü, diyabet hastaları için ehemmiyetlidir ve elmadaki polifenoller, doğrudan beden tarafından karbonhidrat alımını eksiltir.

Polifenoller ayrıca sindirim sistemimizde glikoz emilimini eksiltir ve kan şekeri seviyesini kontrol altında yakalamak için gerekli olan pankreasımızdan insülin salınımını uyarır. Son olarak, polifenoller vücuttaki hücreler üzerindeki insülin reseptörlerini uyarır, bu da şekerin kan dolaşımını atılmasını süratlendirir.

Diş pakliğine birebir

Elma yemek hem dişlerin hem de diş etlerinin arınılmasına destekçi olur. Elma yediğinizde, içindeki lif dişleri temizlerken, bu meyvenin antibakteriyel özellikleri bakteri ve virüslerin bedeni enfekte etmesinden korur. Elmalar ayrıca, bakterilerin ağzınızda artmasını ve gelişmesini eksilten tükürük salgısını alkali bir bileşik da uyarır.

Alzheimerın önlenmesi

Elmada bulunan tam yiyecek maddelerinin antioksidan etkileri, beyin yozlaşmasına neden olan hür radikalleri azaltarak, Alzheimer hastalığını önlemeye destekçi olur. Parkinson hastalığı açısından elma, dopamin üreten asap hücrelerinin yavaş yavaş bozulmasını maniler ki bu da hastalığın temel sebebidir.

Beyin sıhhatini artırmak

Elma beyindeki asetilkolin miktarını artırır.

Elma ksaçmasında bulunan bir flavonoid olan kersetin, irini eksiltmeye ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye fayda.

Kalp hastalıkları tedbire

Elma kalp krizi ve muhtelif kalp rahatsızlıkları riskini eksiltmeye destekçi olur. Elmanın antioksidan özelliği, lipit peroksidasyon ismi verilen yağların oksidasyonunu eksiltir. Aynı zamanda, kan damarlarında bulunan muhtelif yağları nötralize eder. Flavonoid kuersetin kan damarlarındaki inflamasyonu eksiltir. Polifenol epikateşin ise vücuttaki kan tazyikini düşürür.

Düşük kolesterol

Elmalarda bulunan çözünebilir lif, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmeye destekçi olarak, kardiyovasküler hastalıklara karşı güçlü bir korunma mekanizması haline getirir. Her gün elma tüketerek LDL kötü kolesterolde % 23’lük bir düşüş ve yalnızca altı ayda HDL iyi kolesterolde % 4’lük bir çoğalış olur.

Görme kabiliyetini geliştirir

Elmadaki makula yozlaşmayı, katarakt ve glokom gibi göz hastalıklarının önlenmesine destekçi olur. Ayrıca gözleri daha da kuvvetlendirir, görme keskinliğini artırır ve gece körlüğünün rehabilitasyonunda destekçi olurlar.

Elma ve bal veya elma ve sütten yapılan maskeler, topikal olarak uygulandığında cildin parlaklığını ve ışıltısını çoğaldırır.

.