Genel Sağlık

ELMAELMA Lügati: Saç şekillendiriciler

.jpg

Köpük, jöle, wax, sprey, bir hayli şekillendirici var ve aralarındaki farkı bütün olarak öğrenmiyorsunuz değil mi? Hiç afallamadık. Herkes bu ürünleri kullanıyor ama aralarındaki farkı bütün olarak öğrenemiyor.

Oysa istenilen neticeye erişmek için aralarındaki farkı öğrenmek gerekiyor.

29965.jpg

Jöle

Jöleler genellikle su bazlıdır. Saçınızı sertleştirerek şekillendirmenizi sağlar. Sertlik miktarı jöleden jöleye değişebilir. İçki kapsayan jöleler saçınızın kurumasına yol açarak hasar verebilir. En iyi kıvırcık ve dalgalı saç üzerinde durur ve ıslakken uygulanması daha iyi netice verir.

31741.jpg

Wax

Wax da saçı şekillendirmeyi sağlayan bir ürün olsa da jöle gibi saçı sertleştirmez ve saçın daha yumuşak ve elastik kalmasını sağlar. Saçta gözettiği elastiklik sayesinde günün ilerleyen saatlerinde saç biçimini değiştirmeye olanak yaratır. Ancak bu ürünler su bazlı olmadığı için saçı yıkadığınızdan hemen saçtan çıkmayabilir. Sadece kuru saça uygulanmalıdır.

31742.jpg

Köpük

Islak saça uygulandığında yumuşak, parlak ve ıslak bir görünüm sağlayarak saçı şekillendirir. Kalıp gibi sert bir biçim yaratmak istiyorsanız kuru saç üzerine uygulamalısınız.

31743.jpg

Sprey

Biçim verilmiş saçı değişmezlemek ve biçimin uzun müddet sabretmesini sağlamak için kullanılır. Kuru saçlar üzerinde daha tesirlidir. Saçın elastikliğini bozduğu için saçta uzun müddet kalmaması gerekir.

31744.jpg

Serum

Serumlar genellikle biçim vermektense saça parlaklık kazandırır. Aşınmış cansız görünen saçları daha canlı göstermeyi sağlar ve boyalı saçların rengini ortaya koyar.

31745.jpg