Genel Sağlık

Ekmek ile alakalı bu bilgiler donakaltıyor!

.jpg

Bazen çavdar ekmeği, bazen kepekli, bazen de buğday ekmeği öneriliyor. Ekmek bedenimiz için faydalı mı, hasarlı mı? Uzmanlar ekmekle alakalı öğrenilmesi gerekenleri sıraladı.Haber3’ün haberine göre, İngiliz Daily Mail gazetesi, bağırsak kanseri, kabarıklık, obezite ve baş sızısı gibi bir hayli rahatsızlığın mesulü olarak görülen ekmek tüketiminin hasarlı olup olmadığını beslenme uzmanlarına sordu.

33208.jpg

1. Ekmek bedende hazmedilirken glikoza dönüşerek beynin serotonin gereksinimini karşılıyor.

15763.jpg2. 1961 ’den bu yana süratlendirilen pişirme süresi sebebiyle raf ömrü rakımlan ekmeklerin sindirimi zorlaştı.

Mide fazla yemek için uygun değil; bu surattan meyve ve sebzeden çok sonra harcanmaya başlanan ekmeğin hazmedilmesi daha güç.

15765.jpg

4. Tatillerde harcanan değişik ekmeklerdeki bakteriler de bağırsak problemini tetikliyor.

15766.jpg

5. Glütene alerjik olduğu için beyaz ekmek harcamayanlar, lif oranı yüksek bütün hububatlı ekmeklerden de rahatsız olabiliyor.

15767.jpg6. Her bünye değişik ekmeği hazmetmeye daha uygun. Bu surattan ekmeğin konutta pişirilmesi de en sağlıklı yol olabilir.

26040.jpg

Buğday ekmeği

Lifli besinler sağlıklı bir beslenmenin temelidir.

Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların kumpaslı çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Buğday tanesinin özü fantastik besleyicidir. Bedenin benimsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Yiyecek kıymeti, potansiyel olarak yulaf ve darıdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici etmenler kapsar. Ama, yulaf ve darıya mukayeseyle sindirimi azıcık daha zordur.

26042.jpg

Kepek ekmeği

Kepek ekmeği, hem bol ölçüde vitamin kapsıyor, hem de sindirim yollarına gevşetiyor.

15768.jpg

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, “Kepek ekmeği, yalnızca kilo meseleyi veya şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlar için değil, bir sağlık meseleyi olmayan tüm insanlar için bereketlidir.

“Buğday, sağlık açısından bereketli olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko kapsıyor.”

26040.jpg
.