Eklem ağrısına ne iyi gelir?
Sağlık Yazıları

Eklem ağrısına ne iyi gelir?

Günümüzde sıklıkla şikayet edilen sağlık sorunlarından bir taneside eklem ağrılarıdır. Omuz, bel ve diz ağrıları aslında hareketsiz yaşamdan ve aşırı kilolardan kaynaklanmaktadır. Dr. Sinan Akkurt eklem ağrıları şikayetleri hakkında, “Yanlış beslendikçe kilo alıyoruz, kilo aldıkça hareketsizleşiyoruz. Kemik suyu, sakatatlar gibi kemik, kıkırdak, kas ve tendonlarımızın ana ihtiyaç maddelerini unuttuk.” diyerek eklem ağrıları olanlara kalsiyum, kolajen, hiyalüronik asit kazanmaları için kemikli et ve sakatat gibi besinleri tüketmeleri gerektiğini öneriyor..

FAZLA KİLO VE HAREKETSİZ YAŞAM EKLEM AĞRILARINA NEDEN OLUYOR!

Eklemlerimiz bir yandan iyi beslenmeme yüzünden zayıflarken, diğer yandan alınan fazla kilolar nedeniyle aşırı yüke maruz kalıyorlar. Bir anda aklımıza spor yapmak gelip de ilk iş koşuya başladığımızda onları daha fazla yaralıyoruzEn faydalısı genç ineğin kaval kemiğinde bulunan kemik iliğidir. Kemik iliği kemiğin içinde bulanan, yağa benzer, beyaz, atalarımızın sofralarından eksik etmediği ama bizim unuttuğumuz bir maddedir. Kaynatılarak suyu tüketildiğinde vücudumuza müthiş bir destek sağlar. 500-1000 kiloluk hayvanı ayakta tutan bu madde bizi de ayakta tutacaktır.” diyerek uzun süre geçmeyen ve belli bir bölgede yoğunlaşan ağrılarda doktora başvurulması gerektiğini söyledi. 

Kemik iliğinin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini olan yaşlanmaya bağlı diz kapaklarındaki sıvı eksikliği, kemik erimeleri, eklem ağrıları, kış hastalıkları, saç dökülmeleri, ameliyat yaraları, kırık, çıkıklarla vücudun toparlamasında büyük katkıda bulunmaktadır.

ISINMADAN SPORA BAŞLAMAYIN!

Eklem ağrıları ile mücadelede inek sütü yerine keçi sütünden mamül yoğurt, peynir, kefir, yeşil yapraklı taze sebzeler, yeşil çay, badem, balık, yumurta gibi besinlerin de şifalı olmakla beraber inek sütü, buğday ve şekerden uzak durulması gereken besinlerdir.

Hayatınıza hareketi kazandırmak için koşul olarak koşma ya da ağırlık kaldırma gelmesi gerekmiyor gün içerisinde yarımsaat gibi bir süreçte yürüyüşler yapabilir, asansörü kullanmak yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür başlangıçlar yaşamınıza hareket kazandırmak için önemli küçük adımlar olabilir. Eklem ağrılarının tedavisinde ilaç ve cerrahi uygulamaların yanı sıra doktor gözetiminde kaplıca suyunun kullanılabileceğini, PRP ve biorezonans metodundan yararlanılabilirsiniz.