Egzama bulguları nelerdir nasıl geçer ılık suyla yıkayın!
Sağlık Yazıları

Egzama bulguları nelerdir nasıl geçer ılık suyla yıkayın!

Egzama nedir? Egzema neden olur? Egzama nasıl geçer? Egzamanın bulguları nelerdir? Cilt problemi olan ve sıklıkla şikayet edilen egzema hakkında öğrenilmesi gerekenler bir araya getirdik! Peki egzama nasıl geçer? Memorial Bahçelievler Sağlık Kurumu Cildiye Kısmı ’nden Doç. Dr. Gökhan Okan, egzama ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi. Cemiyette yaygın olarak görülen, genellikle eller, parmak araları, kollar ve saç teninde ortaya çıkan egzama hastalığı en çok ev bayanlarını tehdit ediyor.

Özellikle ev pakliğinde kullanılan su, deterjan veya sabunlar da egzamanın nedenleri arasında yer alıyor. Egzamadan korunmak için bazı ihtiyatların alınması ve bu hastalığın yinelememesi için kumpaslı hakimiyetlerin yaptırılması büyük ehemmiyet taşıyor. 

TENİNİZDE İÇİ SU DOLU KABARCIKLAT ORTAYA ÇIKABİLİR!

Egzama ilk etapta içi su dolu kabarcıklar olarak kendini göstermektedir. Daha sonra bu kabarcıkların yerini kepeklenmeler, kabuklar alır ve son evrede ciltte kalınlaşma kollanır. Her hastada aynı bulgular görülmez. Egzama, kalıtsal olabileceği gibi, harici sebeplere bağlı olarak da büyüyebilir.

Burada temel rehabilitasyon, korunmadır.

KUAFÖR VE PAKLİK EMEKÇİLERİ DE TEHLİKE ALTINDA!

Günlük hayatta kullanılan deterjanlar ya da mesleksel sebeplerle kullanılan yapıştırıcılar ve kimyevi çözeltiler egzamaya zemin hazırlar. Bu sebeple egzamanın en sık görüldüğü grupta ev bayanları, paklik sektöründe çalışanlar ve kuaförler yer alır. Farklı tipleri bulunan egzamanın en çok etkilediği uzuvlardan biri ellerdir. Ellerdeki egzama çoğunlukla tenin biyolojik korunma kapasitesinin eksilmesi veya yok olması neticesinde ortaya çıkar. Su, sabun, deterjan ve tozlu etraf gibi etmenler teni hırpalar. Çok sık el yıkamakla ve paklik işlerinde kullanılan çamaşır suyu gibi maddeler de egzamanın büyümesine zemin oluşturur. Egzama en fazla el sırtı ve ön kolda görülür. Kuru tipte olan lezyonlar tek elden asimetrik olarak başlar, öbür ele dağılma gösterir.

SEBEBİ ALERJİK DE OLABİLİR!

Egzama, alerjik sebeplere bağlı olarak da büyüyebilir. Alerjik orijinli olan egzama alerjen maddelerle temas devam ettiği sürece düzelme göstermez. Yalnızca alerjenlere daha evvel duyarlanmış bireylerde alana gelir.

Duyarlılık bir kere oluştuktan sonra alerjen maddenin çok az ölçüyü dahi egzamaya neden olur.

YAMA TESTİ TANI İÇİN EHEMMİYETLİ

Alerjik orijinli egzamalarda alerjeni tespit etmek emeliyle patch başka bir deyişle yama testi uygulanır. Hastanın sırtına alerjen maddelerin düşük konsantrasyonları yapıştırılır. Yapıştırılan maddeler 48. ve 72. saatte açılarak değerlendirilir. Hangi maddeye karşı alerji varsa o maddenin olduğu bölgede kızarıklık, şişkinlik ve sulantı görülür. Test zamanınca hastanın duş almaması, spor yapmaması ve test neticesini etkileyebilecek ilaç kullanmaması gerekir. Egzama tanısı hastanın hikayesi, fiziki tetkik ve yama testi ile konulur. Yama testinde tespit etilen alerjenin değerlendirmesi en doğru biçimde yapılmalıdır.

CİLDİNİZİ KUVVETLENDİRİN

Egzama rehabilitasyonunda başlangıçta ıslak pansumanlar, yerel kortikosteroidli pomadlar ve kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Saldırı sıklığını eksiltmek, teni kuvvetlendirmek emeliyle nötral sabunlar, bariyer kremler, ıslatıcılar ve eldivenler önerilir.

SAÇALRINIZDA KABUKLANMALAR OLUYORSA…

Saçlı ten egzamanın görüldüğü öbür bir bölgedir.

Yaz aylarında daha rahatlama göstermekle beraber kışın çoğalıcı özelliktedir. Sedef hastalığı ile karıştırılmaktadır. Saçlı ten dışında kaşlar, burun yanları, kulak art, kulak içi ve göğüs ön suratı seboreik egzamanın görüldüğü öbür bölgelerdir. Hastalığın saldırı yapmasında stresin tesiri büyüktür. Genetik etmenler hastalığın büyümesinde tesire sahiptir. Hastalığın rehabilitasyonunda medikal şampuanlar, steroid kapsayan losyonlar, kaşıntı giderici tabletler verilir.

EGZAMADAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI ES GEÇMEYİN!

Bulunduğunuz etraflarda ısının balanslı ve yeterli nem oranına sahip olmasını sağlayın. Nötr sabunları kullanın Banyo sıklığını mevsime göre ayarlayın, gün fazla banyo yapmaya özen gösterin. Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kese ve sert lifler kullanmayın. Banyodan sonra tüm bedeninize ıslatıcı sürün.

Evinizi sık sık havalandırın. Evde yünlü ya da polar battaniye, yorgan, tüylü halı ve oyuncak gibi toz sürükleyen eşyaları özellikle yatak odasından uzak tutun. Elinizi sık sık ıslatın.

Paklik yaparken eldiven kullanın. Deterjan, çamaşır suyu gibi paklik maddelerinin elinize temas etmemesini sağlayın.

Çiğ sebze, meyve, soğan, et ve balık gibi besinlere üryan elle temas etmeyin. El pakliğini ılık suyla yapın, kağıt havluyla kurulanın. Stresten uzak kalmaya çalışın.

.