Duruş Bozukluğu Fıtık Nedeni
Diğer Hastalıklar

Duruş Bozukluğu Fıtık Nedeni

İnsanın ruhsal ve fiziksel gidişatı, duruş biçimini etkiliyor. Uzmanlar günlük yaşamda olan duruş bozukluklarının belli yaşlardan sonra kolay kolay düzenlenemeyen meselelere yol açabildiğini söyledi.

Hareketsizlik, iş yaşamında lüzumlu olarak emin bir duruş şeklinde çalışma, yanlış pozisyonda oturma ve uyuma alışkanlığı ehemmiyetli duruş bozukluklarına neden olduğunun altını çizen uzmanlar, en çok şikayet edilen mevzuların başında ise kronik boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları geldiğini söyledi.

Tedbir alınmayan duruş bozukluğu, tedbir alınmadığı takdirde ilerleyen senelerde boyun-sırt bölgesinde kireçlenmeye neden olabileceğine dikkat toplayan uzmanlar, adalelerin zamanla gerilerek ve zayıflayarak bel ve boyun fıtığı yaradılışına zemin hazırladığı mevzusunda yurttaşları uyardı.

Uzun süre masa başında çalışanlar, bilgisayar kullananlar, borsa çalışanları gibi aralıksız bir ekran izlemek zorunda kalanlar, çok fazla ölçüde el işi yapanlarda sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru meyil yapması biçimindeki duruş bozuklukları ile çok sık karşılaşıldığını ifade eden Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, uzun süre masa başında çalışanların, sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru meyil yapması biçimindeki duruş bozukluklarına maruz kalabileceğini ifade etti.

Şahabettinoğlu, “Boyundan kola vuran ağrı veya anlaşmaların olması boyun fıtığı, belden bacağa dağılan ağrılar veya anlaşmalar ise bel fıtığı olabilme tehlikesinin yüksek olduğunu ortaya çıkarır. Böyle bir vaziyette müddet kaybetmeden öncelikle bir fizik rehabilitasyon uzman hekimine tetkik olmak gerekir. Zira bel ve boyun fıtıklarında erken teşhis ve rehabilitasyon çok ehemmiyetlidir” diye konuştu.