Dş rehabilitasyonlarında genel anestezi kullanımı
Ağız - Diş Sağlığı

Dş rehabilitasyonlarında genel anestezi kullanımı

Diş doktoru fobisi olan ya da irtibat kurulamayan çocukların genel anestezi altındaki rehabilitasyonları tehlikeleri ortadan kaldırırken, çocuğun ailesinden ufalamaması da rehabilitasyon sürecinde ehemmiyet taşıyor.

Muhtelif sebeplerle diş rehabilitasyonları yapılamayan çocuklarda genel anestezi kullanımı hem çocukların hem de ailelerin yaşamını basitleştiriyor. Çocuk Diş Doktorluğu Uzmanı Doç. Dr. Şule Delir, irtibat kurulamayan ya da diş doktorundan korkan çocuklarda rehabilitasyonun genel anestezi altında yapılmasının, sanılanın aksine birçok avantajı olduğunu söylüyor.

Genel anesteziyle, çürük dişlerin rehabilitasyonundan gözetici uygulamaya kadar tüm harekâtlar tek seansta hakikatleştiriliyor ve bu sayede hem ailenin hem de çocuğun rehabilitasyon sürecinde aşınması yasaklanmış oluyor. Özellikle minik yaştaki çocukların rehabilitasyon sırasında yaptıkları ani hareketlerle oluşabilecek yaralanma tehlikeleri de böylelikle ortadan kalkıyor.

Çocuk ailesinden ayırılmamalı

Doç. Dr. Şule Delir, rehabilitasyonun genel anestezi altında yapılmasına karar verilmeden evvel çocuğun genel anestezi uzmanı tarafından da tetkik edilerek anestezi almasında rastgele bir mahzur olup olmadığının hakimiyet edildiğini belirterek şu balakaları veriyor: “Operasyon günü sağlık kurumunda çocuk ailesiyle birlikte minik sürprizlerin bulunduğu özel bir odaya alınıyor. Anne babasının yanında, ağızdan veya fitil biçiminde ilaç verilerek hafifletiliyor. İlacın tesiriyle hafif uyku haline geçen çocuk, ameliyathaneye alınıyor. Bu sayede anne babasından ayrıldığını sezmiyor, sonrasında da andırmıyor. Tüm çürük diş ve gözetici rehabilitasyonları pedodontist tarafından rehabilitasyon edildikten hemen sonra uyandırılıyor. Uygulamanın ardından kısa vakit içinde ailesinin yanına getirilen çocuk, gözlerini açtığında yeniden anne-babasını yanında buluyor. Bir-iki saat gözlem altında yakalandıktan sonra aynı gün taburcu ediliyor ve sıradan yaşamına devam ediyor.”

Genel anestezi kimlere uygulanabilir?

• Fiziksel manili çocuklara,

• Zekâsal manili çocuklara,

• Restoratif veya cerrahi rehabilitasyona ihtiyacı olan ancak akut enfeksiyon, anatomik varyasyonlar veya allerji sebebiyle yerel anestezi uygulanamayan çocuklara,

• Acil rehabilitasyona ihtiyacı olmasına karşın irtibat kurulamayan çocuklara,

• Biberon çürüğü veya erken yarıyıl çocukluk çağı çürükleri ismi verilen yaygın çürüklere sahip olan minik yaştaki çocuklara,

• Genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi tehlikelerin eksileceği bazı kalp hastalıkları gibi sistemik hastalıkları olan çocuklara,

• Rastgele bir sebeple uzak yerde oturulması, allerjik tepkin tehlikeyi vb. rehabilitasyonunun tek seansta bitirilmesi gereken çocuklara.