Dondurma nasıl tüketilmeli boğaz enfeksiyonuna neden oluyor!
Sağlık Yazıları

Dondurma nasıl tüketilmeli boğaz enfeksiyonuna neden oluyor!

Dondurma nasıl tüketilmeli? Dondurma ne kadar zamanda tüketilmeli? Yaz aylarında sıklıkla tükettiğimiz dondurma boğaz enfeksiyonuna neden olabiliyor.

BOĞAZ ENFEKSİYONU SADECE DONDURMA YÜZÜNDEN Mİ OLUR?

Hayır. Burnu tıkalı kişiler gece boyu ağızdan nefes alır.Ağızdan nefes almak boğazın kurumasına, dişlerin çürümesine, ağızda kötü bir tat hissine neden olarak boğaz enfeksiyonunu artırır.Bağışıklık sistemi zayıf kişiler de yine sürekli boğaz enfeksiyonu geçirir.Uyku apnesi- horlaması olan kişiler gece uykuda tıkanmaya bağlı daha sık hasta olurlar.Sigara içenler ve geniz akıntısı fazla olan kişiler daha sık hastalanır. 

ekran-resmi-2018-08-02-09-Jybe.png

Dondurma nasıl tüketilmeli? Yazın hasta olmamak için ne yapılmalı? Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yaz aylarında serinlemenin en lezzetli yolu dondurma tüketimlerinden geçiyor. Ancak sık sık tükettiğimiz dondurmalar ne yazık ki çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım dondurmanın su ile beraber tüketildiğinde boğaz enfeksiyonu sıklığının azaldığını belirtti.

dondurma-nasil-tuketilir-UiBS.jpg

Malum sıcaklarda serinlemek için en çok tercih edilen şüphesiz ki dondurmadır.Dondurma doğru şekilde tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Fakat doğru şekilde tüketilmezse bağışıklığı düşük olan kişiler de boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. 

dondurma-N46y.jpg

YAZIN HASTA OLMAMAK İÇİN…

Dondurma süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum gibi vücut için önemli maddeler içerir, yaz aylarında çocukların vazgeçilmezidir. Tatlı seven insanlar için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçi sütünden üretilen dondurma yiyebilir.  

ekran-resmi-2018-08-02-09-WQIL.png

NASIL TÜKEİLMELİ?

Kendim Kahramanmaraşlıyım, bizim memlekette dondurma su ile beraber servis edilir.Su ile tüketmek boğaz enfeksiyonu sıklığını azaltıyor.Buna ek olarak dondurma ambalajından çıkarıldıktan sonra hemen tüketilmemeli.Bir miktar beklemek mide ve barsaklar içinde iyi olur.Yine boğazda küçük parçalar ve eriterek yemek boğaz enfeksiyonu olasılığını azaltır.

ekran-resmi-2018-08-02-09-eYPV.png

DONDURMA TÜKETİRKEN BUNLARI ÖNEMSEYİN!

Dondurmanın fazla miktarda tüketilmesi kilo problemi olanlar için sorun oluşturabilir. Tok karna tüketmek daha sağlıklıdır, Soğuk su ile tüketmeyin! Dondurma yedikten sonra dişlerimizi korumak için ağız yıkanmalı. Paketli dondurmalar mutlaka soğuk zincirde korunmuş olmalı ve son tüketim tarihi kontrol edilerek tüketilmeli.

ekran-resmi-2018-08-02-09-VVii.png