Diyabette kış mevsimine özel alınması gereken önlemler!
Sağlık Yazıları

Diyabette kış mevsimine özel alınması gereken önlemler!

Havaların soğuması ile birlikte kapalı ortamlarda daha çok zaman geçiriyor, enerji veren besinlere yöneliyoruz. Bu durum şeker hastalarının kış aylarına özel bazı önlemler almalarını gerektiriyor.

Sık el yıkama

Kış aylarında viral enfeksiyonların en sık yayılma yollarından biri elle temas. Bu nedenle elleri sık sık yıkamak önemli. Diyabet hastalarının enfeksiyonlara çok daha açık olmaları nedeniyle sık el yıkamaları, mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durmaları ve kapalı ortamları sık sık havalandırmaları gerekir.

35569_9.jpg

Şerbetli ve yağlı besinlerden uzak durun!

Soğuk kış ayalarında sofralarda enerji veren yağlı yiyecekler ve tatlıların tüketimi artıyor. Kapalı, soğuk ve yağmurlu havalar ev dışında vakit geçirme süresini azaltıyor. Kış aylarında günlerin daha kısa olması da hareketsizlik açısından önemli bir dezavantaj. Tüm bunlara televizyon başında geçirilen sürenin artması ve atıştırmaların sıklaşması da eklendiğinde, kan şekerlerinde yükselme riski olur. Bu yüzden diyabette yağlı ve şerbetli besinlere yaklaşmamak gerekiyor.

35569_1.jpg

Tempolu yürüyüş

Diyabetle mücadelede düzenli ve tempolu yürüyüşün önemi büyük. Her gün mutlaka en az yarım saat yürümek gerekir. Kış aylarında ‘hasta oluruz’ endişesi ile kaçınılan yürüyüş ise ‘tedbir alındığında’ sanıldığının aksine faydalı. Ancak yemeğin hemen ardından değil, en az bir saat sonra yürüyüş yapılmalı. Aksi halde fayda yerine kalp krizi ve mide krampları gibi birçok zarara yol açabilir. Soğuk hava kalp krizini tetikleyebildiğinden kalp ve astım hastalarının doktordan onay almaları gerekir.

35569_2.jpg

D vitamini ve çinko takviyesi

Diyabetik hastalarda, bağışıklık sistemiyle yakın ilgisi olduğu bilinen D vitamini seviyeleri sağlıklı bireylere göre daha düşük olmaya meyilli. Kışın güneşten daha az faydalanıldığından ve D vitaminini yiyeceklerden çok fazla alma şansı bulunmadığından diyabet hastalarına kış aylarında doktor önerisi ile D vitamini takviyesi yapılması özellikle menopoz döneminde oldukça önemli. Basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında, semptomların başlaması ile birlikte ilk günden başlanan çinko takviyesi, enfeksiyon süresinin kısaltılabilmesi açısından faydalı olabilir.

35569_3.jpg

Günde 2 litre sıvı tüketimi

Yaz aylarıyla özdeşleştirilen su tüketme ihtiyacı, bir miktar daha azalmakla beraber kış aylarında da önemini korur. Özellikle yaşla beraber sıvı alma isteği azaldığından ileri yaş diyabetik hastaların, özellikle enfeksiyon dönemlerinde yeterli sıvı tüketimini ihmal etmemeleri gerekir.

35569_4.jpg

Grip ve zatürre aşısı

Bağışıklık sisteminde zaafiyet bulunan diyabet hastalarında grip ve zatürre normal kişilere göre çok daha ağır ve komplikasyonlu seyredebilir. Hatta ölümcül sonuçları olabilir. Bağışıklık sisteminin direncini arttırmak için grip ve zatürre aşılarının risk grubundaki kişiler sınıfında yer alan diyabet hastalarına mutlaka yapılması gerekir. Ayrıca doğal yollarla geçirilmediyse ve daha önce aşı yaptırılmadıysa hepatit aşısı yaptırılabilir.

35569_5.jpg

Ara öğünler atlanılmamalı

Kışın kısalan günler nedeniyle ara öğünler ihmal edilip atlanabilir. Oysa diyabet hastalarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri, ara öğünleri hiçbir şekilde atlamamaları gerekir. Diyabet hastaları midelerini boş bırakmamalı, uzun süreli açlıklardan kesinlikle kaçınmalı. Ara öğünlerde meyve ve kepekli galetanın yanı sıra, badem-ceviz-fındık gibi kuruyemişler ile yağsız olmak kaydıyla üç dört kaşık yoğurt veya bir bardak süt de içilebilir.

35569_6.jpg

Meyveleri posasıyla tüketin!

Sağlıklı ve dengeli beslenme diyabet hastalarının olmazsa olmaz kuralı. Günde ortalama 6-8 porsiyon sebze, meyve ve salata tüketimi önemli. Basit şeker olması (fruktoz) nedeni ile meyveyi tek seferde bir porsiyondan fazla tüketmemeli. Gün içinde bölünmüş olarak 3-4 porsiyon alınabilir. Üzerine tarçın serpiştirilmiş elma, ayva ve kızılcık gibi meyveler ölçüyü kaçırmadıkça faydalı. Şekerin kana geçişini dengelemesi ve günlük lif ihtiyacımızı karşılayabilmesi açısından meyve suyu yerine meyveleri posasıyla tüketmeli.

35569_7.jpg

Daha sık kontrol

Diyabetik hastanın düzenli olarak kendi şekerini ölçmesi ve gereğinde hekimine durumu bildirmesi son derece önemli. Kış aylarında artan riskler nedeniyle, bu konuda çok daha hassas davranılmalı.

35569_8.jpg