Doğum usulleri nelerdir? Kaç çeşit doğum usulü vardır?
Sağlık Yazıları

Doğum usulleri nelerdir? Kaç çeşit doğum usulü vardır?

Doğum yapmak insanlık ismine çok büyük bir olaydır, Dünyaya yeni bir canlı getirmek, ondan mesul olmak Allah’ın bize verdiği nimetlerin en büyüğü. Biz bayanlar bu mucizeyi ortaya çıkaran aracılar olduğumuz için çok kısmetliyiz ve çok ehemmiyetliyiz. Anne olmak demek hayatta gelinebilecek azami ve en hoş mevkiye gelmiş olmak demektir. Zorlukla geçen 9 ay sonrası hayata bir soluk daha kazandıran annelerin cennet dahi ayaklarının altındadır. Gebelik bireyden şahsa göre değişsede çoğunlukla zorlu bir süreçtir, doğum kısmı ise mucizenin ta kendisidir. Evet hanımlar sizler için doğum usullerini derledik, kesinlikle okumanızı öneri ederiz…

Olağan doğum

Gebeliğin 40. haftasından sonra, doğumun genital kanaldan olacağı, müdahale gerektirmeyen, kendiliğinden başlayan ve belirli bir vakitte reelleşen doğumlardır. Bu doğumlarda baş gelişi olmalı, fazla kanama olmamalı ve sıhhatli bir bebek ve anne olmalıdır.  Aynı gün gereksinimleriniz için ayağa kalkabilir ve olağan yemek yiyebilirsiniz. Hatta 4 saat sonra her şey yolunda ise konutunuza da dönebilirsiniz. Bu koşulların dışındaki gidişatlarda değişik doğum usulleri uygulanmalıdır.

Vakumla doğum

Olağan doğumlarda bebeğin doğum kanalından geçerken ilerleyemediği veya annenin yeterince eforda bebeği itemediği gidişatlarda, rahim ağzı bütün genişlemişken bebeğin başı üzerine vakum aletinin yerleştirilmesi ile bebeğin dışarı doğru çekilmesi operasyonudur.

Forsepsle doğum 

Forseps bir yumuşak doku yakalama aleti olup fetüs başının çevrilmesini sağlamak ve doğuma dayanakçı olmak emeliyle kullanılır. Fakat günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Epizyotomi

Epizyotomi bebeğin geçişine izin vermek emeliyle perine bölgesinde yapılan kesidir. Bebeğin yaptığı tazyikin gevşetilmesi, kendiliğinden yırtılmaların önlenmesi, doğumun 2. düzeyinin kısaltılması emeliyle epizyotomi uygulanmaktadır.

Sezaryen doğum

Yaşayabilecek hale gelmiş bir fetüsün karın ön duvarına yapılan kesilerle plasenta ile beraber dışarıya çıkarılması emeliyle yapılan cerrahi harekâttır. Sezaryen ya doğum bulguları ile veya bebeğin olgun olduğu vasati 38 hafta ortamında tasarılı olarak yapılabilir. Şayet tasarılı sezaryen için sağlık kurumuna gelmişseniz aç karına gelmelisiniz ki tüm problemler en aza indirilsin. Lüzumlu hazırlıklar ve anestezi muayenesi neticesinde ameliyathaneye alındıktan sonra yatmadan evvel karnınız özel bir solüsyonla silinir ve sterilize örtüler örtülür. Daha sonra anestezi verilerek geçime harekâtı başlar ve hemen açılan karından 2-3 dk. içinde bebeğiniz çıkarılır ve göbeği bağlanarak kesilir. Daha sonra yapılan harekâtlar açılan rahmin ve karın katlarının dikilmesinden ibarettir.