Diz ağrısı neden olur ağrı olduğunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Diz ağrısı neden olur ağrı olduğunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Günlük yaşantınızda bir çok neden bağlı olarak muhtelif yaş gruplarına bağlı muhtelif diz ağrılarınız olabilir. Ancak Umursamama edilmemesi gereken bu stil gidişatlarda en kısa müddette hekiminize müracaat etmeniz gerekmektedir. Genellikle sıklıkla şikayet edilen spor sonrası veya mesleksel etkinliklerde sezilen anormal miktardaki ağrılarda hekime gitmeyi umursamama etmemelisiniz. Bugün sizler için Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Taner Özdemir, diz ağrılarında dikkat edilmesi gerekenleri ve bağlı olan faktörleri sizler için şu biçimde açıkladı.

SPORCU HASTALIĞINA DİKKAT!

Genellikle en çok öğrenilen diz bölgesindeki menisküs olsa da dizde oluşabilecek muhtelif sebeplere bağlı olarak ağrı alana gelebilir. Spor yapmak sağlık açısından son derece ehemmiyetlidir. Ancak yoğun atletik faaliyet ve fazla yüklenmek yeniden aynı biçimde çok muhtelif rahatsızlıklara neden olabilirken bazı gidişatlarda geri dönüşü olmayan zararlara neden olabilir. 

Diz bağlarındaki yaralanmalar ve menisküs yırtıklarının ulus arasında ‘sporcu hastalığı ’ olarak öğrenilmesinin sebebi de bu. Diz bağlarının yaralanması, genel söylemiyle ‘ön çapraz bağ yaralanması ’ oldukça sık tesadüfülen bir gidişat. Genellikle atletik etkinlikler sırasında ya da ağır iş neticesinde alana geliyor. Menisküs de yoğun spor yapanlarda ve çalışırken kesintisiz diz çökenlerde daha çok ggörülmektedir.

ÇOÇUKLAR DİZLERİNE FAZLA YÜKLENMEMELİ!

Gelişim çağındaki çocuklar bu noktada özellikle dikkat etmeliler! Spor yaparken fazla yüklenmeler çocuklar için oldukça risklidir. Çocuklar spor yaprken dizlerine gereğinden fazla yüklenme neticesinde diz bölgesinde muhtelif rahatsızlıklar oluşabilir. Çocuklarda kemikler ve epifiz kıkırdaklar çok yumuşak olduğu için fazla yüklenme, dizin ön kısmındaki yumuşak kıkırdak parçasının yaralanmasına, muhtelif rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir.

 AĞRI OLAN DİZ NETLİKLE SIKI SARILMAMALI!

Ağrı olan dizde anlık rehabilitasyon için diz bölgesine buz rehabilitasyonu uygulanarak o bölgede oluşan ödem eksiltilebilir. Ancak çok sıkı sarılmamalıdır. Uzanıp ayağınızın altına yastık veya minder koyarak dinlendirebilirsiniz.