Genel Sağlık

Böbreğinizi bu muhteşem 8’li ile gözetin!

….

.jpg

Mart ayının ikinci perşembe günü, değişik beynelmilel platformlar tarafından “Dünya Böbrek Günü” olarak kabul ediliyor. Peki siz böbrek sıhhatinize gereken ehemmiyeti veriyor musunuz?

Kronik böbrek hastalığının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı giderek artan bir sağlık meseleyi olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, böbrek sıhhati ile alakalı ehemmiyetli bilgiler veriyor.

18909.jpg

Hareket edin!

Kumpaslı olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibi egzersizler yapın ki dinç bir vücuda sahip olun ve fazla kilolarınızdan da kurtulun. Böylece diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yol açabileceği zararı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

15258.jpg

Kan şekerinizi kumpaslı hakimiyet edin

Diyabet, kronik böbrek rahatsızlığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada yer alıyor.

Diyabet gelişimi tehlikesine sahipseniz kilo aşırılığı olan, az hareket eden, ailesinde diyabet bulunan vb. senede bir defa kan şekeri ölçümü yaptırın.

14823.jpg

Kan tazyikinize dikkat edin

Diyabetik hastalarda yalnızca kan şekerinin yüksek olması değil, aynı zamanda hastaların hemen hepsinde var olan tansiyon yüksekliği hipertansiyon de böbreklerin zararlanmasında ehemmiyetli rol oynar. Tuz kısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç rehabilitasyonu ile kan tazyiki bayağı hudutlara gelen hastalarda hem böbrek zararı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.

16219.jpg

Sağlıklı beslenin ve bayağı kiloda olun

Sağlıklı beslenin ve bayağı kiloda olun; Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini önleyebiliyor.

Özellikle taze gıdaları seçim edin, konserveleri ise sudan geçirmeden tüketmeyin.

17936.jpg

Yeterli ölçüde akışkan alın

Hekiminiz değişik bir şey önermedikçe günlük 1.5 – 2 litre su tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi tehlikesini azaltır.

15528.jpg

Sigara içmeyin

Sigara içilmesi böbrek kan akımında eksilmeye neden olur. Böbreğin kan akımı eksilmesi neticeyi yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler bedende birikir. Ayrıca sigara içen şahıslarda böbrek kanseri büyüme tehlikeyi % 50 artıyor.

17212.jpg

Gelişigüzel ilaç kullanmayın

Dünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir.