Diyabet hastalığında ayak bakımı hayat kurtarıyor!
Sağlık Yazıları

Diyabette ayak bakımı nasıl olur kesinlikle çorap giyin!

Diyabette ayak bakımı neden ehemmiyetli? Diyabette ayak bakımı nasıl olur? Çok ciddi meselelere yol açan dikkat edilmediğinde günlük hayatı negatif etkileyen bu vaziyete karşı tüm merak edilenleri sizler için inceledik. Diyabette ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenleri Prof. Dr. Alper Çelik’deri bildik. İşte merak edilen suallerin cevapları elmaelma.com’da.

AYAK KESİĞİ İYİLEŞMEYEN YARALARA YOL AÇABİLİR 

Minik bir kesiğin dahi çok ciddi neticelere yol açabileceği diyabet hastalığı ayaklarınız açısından riskli olabilir. Diyabet ayaklarınızın hissizleşmesine neden olan asap zararına yol açabilir ve aynı zamanda ayaklara kan akışını da yavaşlatabileceği için yaraların iyileşmesini güçleştirebilir ya da enfeksiyon mukavemetini eksiltebilir. Tüm bu meseleler sebebiyle kunduranızdaki yabancı bir cismi fark edemeyebilirsiniz. Netice olarak ayağınız kabarır ya da yara olur. Bu da bir uzvun kesilmesine kadar gidebilecek olan enfeksiyon ya da iyileşmeyen yaralara yol açabilir.

YATARKEN ÇORAP GİYERSENİZ…

Gece ayaklarınız üşüyorsa çorap giyin. Asla ısıtıcı ped ya da sıcak su torbası kullanmayın. Bu stil mahsuller diyabetinizden kaynaklı hissizlik sebebiyle farkında olmadan ayağınızı yakmanıza neden olabilir.

KESİNLİKLE HAKİMİYET ALTINDA TUTUN

Kan glikoz seviyesini amaçladığınız aralıkta yakalamak için sağlık bakım takımınızla çalışın. Diyabetinizi hakimiyet altında yakalamak ve sürekli dikkat bir hayli meseleyi çözmenin başlıca kaideyidir.

HER GÜN AYAKLARINIZI HAKİMİYET EDİN

Her gün ayak hakimiyeti için belirli bir zaman ayırın. Üryan ayakta kırmızı kirler, kesik, şişme, çatlak, yaralanma, kızarma ya da tırnak problemi olup olmadığını görmek için her gün hakimiyet yapın. Ayak tabanını görmek için geliştiren el aynası kullanın ya da birinden takviye isteyin. Dikkatinizi sürükleyen bir şey olursa hekiminize müracaat etin.

AYAKLARINIZI HER GÜN ILIK SUYLA YIKAYIN

Ayaklarınızı her gün yıkayarak pak tutun. Yeni doğan bebeklerin yıkandığı ılık su sıcaklığındaki su ile ayaklarınızı yıkayın. Ayaklarınızı sıcak suyla deviremeyin. Kurularken özellikle ayak parmaklarının arasının nemli kalmamasına dikkat edin. Parmak aralarında kalan uzun süreli nem bu kısımlarda mantar yaradılışını tetikler.

PARMAK ARALARINI ISLATMAYIN

Ayak teninin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlayın. Kuru cildin neden olacağı sakınma ya da çatlaklara karşı ayak tenini ıslatıcı krem sürün. Fakat mantar enfeksiyonu oluşmasını önlemek için ayak parmaklarınızın arasını ıslatmayın. Ayaklarınızın üstünü ve altını kalın bir katman cilt losyonu ile ovun, ayak parmaklarının arasına bu losyondan sürmeyin.

HER ZAMAN ÇORAP VE PABUÇ GİYİN

Asla yalın ayak yürümeyin. Ayağınıza bütün oturan ve onu gözeten rahat pabuçlar giyin. Kunduranızı giymeden evvel içini hakimiyet edin. Pabuç tabanının düz olduğundan ve içinde bir şey bulunmadığından emin olun. Pak ve kuru çorap giyin: Çoraplarınızı her gün değiştirin.