Dişleri çürüten hatalar!
Sağlık Yazıları

Dişleri çürüten hatalar!

Sağlığı tehdit eden çürük bir dişin tedavi masrafları ekonomik bir külfet. Diş hekimi Mehmet Derici dişlerin çürümemesi önleyici tedbirler öneriyor.

Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

34342_7.jpg

Sigara içmek ağız kuruluğundan ağız kokusuna, dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

34342_1.jpg

Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

34342_2.jpg

Dişler her yaşta, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

34342_3.jpg

Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

34342_4.jpg

Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

34342_5.jpg

Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemiş yenildiği takdirde dişlerden arındırma işlemi titizlikle yapılmalıdır. Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Çünkü tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine yardımcı olur.

34342_6.jpg