Genel Sağlık

Cildiniz bu testten hangi sonucu aldı?

Cilt tipinizi bulmaya yardımcı olalım!

.jpg

Cildin bir çok rengi vardır. Koyu, esmer, buğday, sarı, beyaz. Bu cilt renkleri, cildin dokusunu etkiler. Cildin dört dokusu vardır. Yağlı, kuru, dengeli (normal) ve karma… Cilt durumu ise cildin hassas ya da pürüzlü olmasıdır.

25363.jpg

Cildimizin türüne karar verebilmek için şimdi söyleyeceğimiz testi uygulayabilirsiniz. Bu test için size gerekenler ince ve emici bir kağıttan hazırlanmış 2 cm eninde ve 5-6 cm boyundaki şeritler…

18089.jpg

Cilt Türünü Belirleme Testi

 

İlk aşama
Yüzünüzü bol su ile ve cildinize uygun bir sabunla yıkayın. Daha sonra temiz bir havlu ile kurulayın. Fakat yüzünüze krem, nemlendirici ve ya losyon sürmeyin.

18090.jpg

İkinci aşama
Şerit halinde kestiğiniz kağıtların yazılabilir yüzeylerine ALIN, BURUN, ÇENE ve YANAK yazın.

18091.jpg

Üçüncü aşama
Kağıt şeritlere yazdığınız bölge isimlerine göre yüzünüze yerleştirin. Yaklaşık 20 saniye bekledikten sonra sonuçlarımıza bakın.

18092.jpg

Değerlendirme

Eğer cildinize uyguladığınız şeritlerin tüm yüz bölgenize yapıştıysa ve kağıt üzerinde büyük lekeler oluştursa, sonuç: CİLDİNİZ YAĞLI

18093.jpg

Eğer şeritler hiçbir şekilde yüz bölgenize yapışmıyorsa ve burun bölgeniz dışında hiçbir şeritte leke yoksa, sonuç: CİLDİNİZ KURU VE SUSUZ

18100.jpg

Eğer kağıt şeritler alın, burun, çene bölgelerinde büyük yağ lekelerine sahipken, yanakta kuru kalıyorsa, sonuç: CİLDİNİZ KARMA

18102.jpg

Kuru cilt

Vücudunuzda yeterince su olmaması, cilt altındaki yağ bezlerinin yeterli çalışmaması ve yaşlanmaması cildimizin kurumasına sebep olur. Kuruma açık tenli insanlarda daha fazladır. Cilt genelde gergin ve pürüzsüzdür. Kuru ciltler çabuk çatlar, pul pul olur ve soyulur. Bu tip cilde sahip olanlar genç yaşlarda yüz cigileri ile tanışırlar. Bu duruma sebep olan diğer etkenler ise, sert sabunlar, güneş, rüzgar, kaloriferli evler ve havalandırma tertibatları gibi dış etkenlerdir. Ve en önemlisi cilde uygun olmayan kozmatik kullanımıdır. Kuru cildi korumak için su kaybını önlemek şarttır. Ve mutlaka cildine uygun bir nemlendirici ile korunmalıdır.

18103.jpg

Yağlı cilt

Yağ bezlerinin fazla çalışması cildimizin yağlı olmasına neden olur. Fazla sebum salgılanması koyu renkli ciltlerde daha fazla görülür. Ancak kimi zaman açık renk bir cilt de bu yüzden soluklaşabilir. Yağlı ciltlerin derileri kaba, gözenekleri açıktır. Cilt daima parlaktır. Bu tip ciltlerde siyah noktalar, sivilceler çıkar ve akne görülür. Yağlı cilt diğer cilt tiplerine göre yaş ilerledikçe güzelleşir. Genç görünümü uzun ömürlüdür. Çizgiler daha az olur. Yüzümüzü temizlerken yüzdeki tüm yağları temizlemek cildimizin daha çok yağlanmasına neden olur. Yüz temizleyicileriyle yüzü yıkayıp temizlemek çoğu kez cildin kurumasına ve kızarmasına neden olur.

18105.jpg

Dengeli (normal) cilt

Yağı, nemi, asidi birbirine uyumlu olan cilt, dengeli cilttir. Bu cilt tipi idealdir. Ancak çok az rastlanır. Dokusu iyi, gözenekleri belli değildir. Dokunduğunuzda yağlı hissi vermez. Bu cilt tipi dönem dönem nemini kaybeder ve kaybettiği nemi geri kazandırmak gerekir. En az sorun yaşanan cilt tipidir.

17930.jpg

Karma cilt

Çoğu insanın cildi karma cilde yakındır. ‘T’ bölgesi; yani alın, burun ve çene bölgesi yağlı, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur. Karma ciltler için uygun bakım ürünü bulmak zordur. Dengesi bozulur. Örneğin, ağır bir nemlendirici kullanıldığında cilt hemen sivilcelenir. Tahriş edici bir temizleyici kullanılırsa, yanaklar pullanır. En doğru çözüm, her bölge için ayrı ürünler kullanmaktır.

15911.jpg