Dişler nasıl arınılmalı tatlı ve et yedikten sonra bunlara dikkat edin
Sağlık Yazıları

Dişler nasıl arınılmalı tatlı ve et yedikten sonra bunlara dikkat edin

Dişler nasıl arınılır? Diş nasıl fırçalanır? Et ve tatlı yedikten sonra diş bakımına dikkat! İşte uzmanından bilgiler…

Diş fırçası ve macun: Seyahat tipi diş fırçası ve macununuzu yanınızda bulundurmanız, yemekten sonra 2 dakikada dişlerinizi pak yapmanızı sağlar. Böylelikle ağzınızı ferahlatabilir ve çürümeye karşı koruyabilirsiniz.

ekran-resmi-2018-08-17-10-VRT3.png

Diş Doktoru Pertev Kökdemir Kurban Bayramı ’nda artan et ve tatlı tüketimi için uyarıyor: “Dişlerinizi umursamama etmeyin, bu beşliyi bayram ziyaretlerinizde yanınızdan ayırmayın!” İşte Diş Doktoru Pertev Kökdemir ’in yanınızdan ayırmayın dediği o 5 madde:

Diş ipi:  Dişlerinizin arasına et, tatlı vb. gıda artığı sıkıştıysa; süre kaybetmeden, hemen çıkartmanız hem diş, hem diş eti sıhhatiniz için ehemmiyetlidir. Bunun için de kürdan kullanmak yerine yanınızda diş ipi bulundurun.

ekran-resmi-2018-08-17-10-wYpJ.png

Seyahat tipi ağız gargarası:  Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Bayram ziyaretleri boyunca yanınızda seyahat tipi ağız gargarası bulunursa; yemek ve/veya et yedikten sonra ağızdaki asidik etrafı baskılayıp bakteri rakamını eksiltmek için kullanabilirsiniz” diyor.

ekran-resmi-2018-08-17-10-xz3T.png

Su:  Yemek yedikten sonra ağzınızı 30 saniye müddetle su ile çalkalamak ağızdaki asidik etrafın nötr hale gelmesine takviyeci olacaktır. Bu sayede çürük yaradılışı da en azından diş fırçalayana kadar geciktirilmiş olur.

Şekersiz sakız: Et yedikten sonra ağızda oluşan asidik etrafı nötrlemek için 15 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemek; dişlerin arasındaki besinlerin daha kolay arınılmasını sağlar.

ekran-resmi-2018-08-17-10-ijnG.png