Diş eti hastalığı kanser habercisi olabilir mi ağızdaki bakteriler kansere neden oluyor!
Sağlık Yazıları

Diş eti hastalığı kanser habercisi olabilir mi ağızdaki bakteriler kansere neden oluyor!

Diş eti hastalığı kanser habericisi olabilir mi? Araştırmalar, diş eti rahatsızlığı bulunan şahısların kansere tutulma tehlikesini daha fazla olduğunu gösteriyor. Peki gerçekten kolay olarak değerledirdiğimiz, çoğu zaman hekime dahi gitmeye gerek dinlemediğimiz diş eti rahatsızlığı kansere yol açıyor mu ?Bu sualin cevabını Diş Doktoru Pertev Kökdemir’den bildik.

PANKREAS KANSERİNİN GÖRÜLME OLASILIĞI YÜKSEK

28 Haziran 2016’da yayımlanan araştırmalar, ağzında yüksek oranda belli bir bakteri bulunan şahısların, senede 50 binden fazla şahsı öldüren pankreas kanseri görülme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

diş eti rahatsızlıklarıKANSER TEHLİKEYİ YÜZDE 59 DAHA FAZLA 

Analistler, sağlık meseleleri olmayan 371 misalle, pankreas kanseri büyüyen 361 şahıstan gelen tükürük misallerini karşılaştırdı. ‘Porphyromonas gingivalis ’ seviyeyi yüksek olanlarda pankreas kanseri büyüme tehlikesinin, değişiklerine oranla yüzde 59 daha fazla olduğunu buldu. P. gingivalis, en yaygın hasarlı oral bakterilerden biri. Dişleri destekleyen yumuşak dokuya ve kemiğe hasar veren bir diş eti enfeksiyonu olan periodontite güçlü bir biçimde bağlı. 

diş eti iltihabıDİŞ ETİ RAHATSIZLIĞI BULUNAN ŞAHISLARIN KANSERE TUTULMA TEHLİKEYİ FAZLA!

Bu çalışma, diş eti hastalığı ve pankreas kanseri ile ilişkili olan evvelki araştırmalar üzerine kurulmuştu. Söz mevzusu öteki araştırmaya 1986 senesinde başlanmıştı ve sağlık sektöründe çalışan 50 bin üzerindeki erkek kayıt altına alınmıştı. 1986-2002 seneleri arasında analistler, pankreas kanseri görülen 216 şahsın 67 ’sinin ağız sıhhati meseleyi yaşadığını gözlemledi. Uzmanlar bunu şöyle açıklıyordu: Diş eti rahatsızlığı olan bireylerde, sistemik inflamasyonun biyolojik göstergeleri olan serumlar çoğalıyor. Bunun neticesinde kanser hücrelerinde çoğalış görülüyor. Diş eti rahatsızlıklarının, ağızda bulunan kanserojen maddeleri ve bakterileri artırmasının da bu irtibatın sebebi olabileceği belirtildi. New York Üniversitesi’nden baş analist Dr. Jiyoung Ahn, inflamasyon kansere bağlı olduğu için, pankreasta irine neden olabilecek bir kuram olduğunu söylüyor. Olasılık da; bakteriler, yalnızca kansere neden olan cerahat için bir işarettir.